Krach dohody. EU nechce poskytovat USA bankovní data

Monika Horáková
11. 2. 2010 15:11
Spojené státy musí o každé nahlédnutí do bankovních transakcí speciálně požádat
Dolary. Ilustrační snímek.
Dolary. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Štrasburk - Spojené státy nemohou libovolně prohledávat informace o bankovních transakcích provedených z Evropské unie do USA, Asie či Afriky. Doposud k nim Spojené státy měly přístup. Evropský parlament však dnes tzv. dohodu SWIFT velkou většinou odmítl.

Informace archivuje poskytovatel finančních služeb SWIFT sídlící v Belgii. Doposud je archivoval na serverech ve Spojených státech, nyní je však nově ukládá ve Švýcarsku a Holandsku. Spojené státy tak ztratily přístup k informacím, které považovaly za důležité pro pátrání po teroristech.

Snahou USA bylo proto přístup obnovit. Evropský parlament však dnes 378 hlasy téměř nekontrolovatelný přístup k bankovním údajům zamítl. Pouhých 196 hlasujících bylo pro umožnění přístupu.

Zánik dohody však neznamená, že Spojené státy nebudou mít k informacím vůbec přístup. Změna spočívá v tom, že o každý přístup k údajům budou muset speciálně požádat jejich poskytovatele.

Databáze SWIFT patřila od útoku z 11. září 2001 k oblíbeným zdrojům využívaným při protiteroristickém pátrání. Díky předávaným informacím bylo např. možné odhalit některé teroristické skupiny ve Velké Británii.

Ačkoli Spojené státy podle serveru Spiegel Online tvrdí, že data prohledávají jen při konkrétním podezření, odpůrci dohody poukazují na to, že téměř nemají možnost, jak to zkontrolovat či si stěžovat na případné zneužití.

Poskytovatel SWIFT zpracuje denně kolem 15 milionů transakcí mezi více než 8 300 bankami po celém světě.  

 

Právě se děje

Další zprávy