Stane se tak podle Johnson navzdory novému zákonu proti neřízenému brexitu, který ho nutí požádat Brusel o odklad, pokud nebude uzavřena nová dohoda.
Jak se hodlá zákonem řídit a přitom vyvést zemi ze společenství i bez dohody o podmínkách tohoto kroku, ale neupřesnil. Dodal jen, že bude ctít ústavu.
Kritiky jeho rozhodnutí přerušit schůzi parlamentu obvinil z toho, že "plácají". Tvrzení, že poslancům zabránil v jejich práci, označil za žvásty. Dolní sněmovna podle něj bude mít příležitost se brexitem zabývat před unijním summitem 17. října i po něm.
Johnson s BBC hovořil po dnešní návštěvě v Lucembursku, kde jednal se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a hlavním unijním vyjednávačem Michelem Barnierem. Řekl, že jej povzbudila ochota EU jednat s Londýnem o tom, jak se vyhnout brexitu bez dohody. Připustil ale, že zásadní průlom nenastal.
Johnson řekl, že ohledně stavu jednání s EU je "opatrně optimistický". Unie už podle něj chce ukončit dva a půl roku trvající tahanice o podmínky britského odchodu.
"Nevidím žádný smysl v tom zůstávat v EU po 31. říjnu, odejdeme. A vlastně je to to, co by chtěli i naši přátelé a partneři v EU. Myslím, že už mají toho všeho plné zuby. Chtějí pracovat na nových vztazích se Spojeným královstvím. Už mají po krk těch nekonečných jednání, nekonečných odkladů," řekl Johnson.
Dodal, že na dohodě s EU "tvrdě pracuje", a zopakoval, že žádná dohoda nebude, pokud unie neustoupí ve sporu o takzvanou irskou pojistku, která je součástí dokumentu. Podle něj se jedná o několika alternativách k tomuto opatření. Juncker ale naznačil, že Londýn zatím s žádným funkčním řešením nepřišel.