EU má už půl miliardy obyvatel, přijde ale pokles

Monika Horáková
9. 8. 2010 10:40
Počet dočasně stoupne na 800 milionů, v roce 2100 bude mít ale EU opět jen půl miliardy obyvatel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Vídeň - V Evropské unii se v první polovině letošního roku narodil pětistýmiliontý obyvatel. Kdo to byl a v které zemi se narodil, bude ovšem známé až v příštím roce, kdy jednotlivé státy zpracují statistiky narození.

Počet obyvatel EU podle prognóz vzroste až na osm set milionů, do roku 2100 však znovu poklesne na letošní půl miliardy. Příčinou je nízká porodnost. Tím se také sníží podíl obyvatel Evropské unie na celkové světové populaci.

Zatímco nyní je EU zastoupena ve světové populaci 12 procenty, po očekávaném poklesu to bude jen 5-7 procent. Míra poklesu nebude přitom závislá ani tak na porodnosti, která se příliš nezmění, nýbrž na tom, jak přísně budou nastavena imigrační opatření.

Vyplývá to ze studie, kterou představil Demografický ústav Rakouské akademie věd ve spolupráci s Mezinárodním ústavem pro aplikovanou systémovou analýzu.

Česká republika měla v roce 2009 10,5 milionu obyvatel. Autoři studie očekávají, že v roce 2030 se počet obyvatel České republiky zvýší na 10,9 milionu obyvatel. Toto číslo však zahrnuje také děti narozené matkám, které nebudou mít české občanství. Bez těchto dětí čeká Českou republiku pokles na 10,3 milionu obyvatel.

Imigrace je mnohem významnějším faktorem výše porodnosti v sousedním Rakousku. Studie předpokládá, že v roce 2030 bude mít Rakousko 9,1 milionu obyvatel. Bez dětí narozených matkám, které nebudou mít rakouské občanství, se však předpokládá pokles na 8,3 milionu obyvatel.

Pokles počtu obyvatel je dnes zpomalován také tím, že se prodlužuje průměrná doba dožití. Zatímco muži se v roce 1971 dožívali průměrně 66,5 let, dnes umírají průměrně v 77,5 letech. Průměrná délka života u žen byla v roce 1971 73,5 roku, nyní se ženy dožívají 83 let.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy