Bruselský recept na důchody. Do penze půjdete v 70

Radim Klekner Radim Klekner
7. 7. 2010 15:41
Bez reformy penzí připadne v unii za 50 let na dva zaměstnance jeden důchodce.
Proti úsporným opatřením vlád, provázených posunutím hranice důchodového věku, se protestuje všude v Evropě, realita demografického vývoje je ale neúprosná
Proti úsporným opatřením vlád, provázených posunutím hranice důchodového věku, se protestuje všude v Evropě, realita demografického vývoje je ale neúprosná | Foto: Reuters

Brusel - Křivka demografického vývoje hovoří jasnou řečí. Pokud se v Evropě nezačne okamžitě rodit výrazně víc dětí, než se rodí, nebudou daňoví poplatníci v polovině století schopni uživit ty, kdo odešli do penze. A zřejmě už mnohem dříve.

Populační exploze v nejbližší době nehrozí, a tak vlády členských zemí EU sahají po nejsnadnějším receptu: zvyšují o několik let věk odchodu do důchodu.

Němci a Španělé tak budou pracovat do sedmašedesáti, Britové o rok déle. Ještě radikálnější je Evropská komise. Ve středu předložila plán, na jehož základě by občané unie v roce 2060 začali pobírat plnou penzi až v sedmdesáti.

Experti ovšem poukazují na to, že pouze posunout věk odchodu do důchodu nestačí. Zajistit je zapotřebí také dodatečné zdroje financování penzijního systému. Ne každý bude totiž schopen si na slušný důchod vydělat. A ne každý bude schopen v pětašedesáti vykonávat povolání, které dosud vykonával.

Situace je neudržitelná

Důchodová reforma na celoevropské bázi je přesto nezbytná. Zatímco nyní připadají na jednoho obyvatele EU staršího 65 let čtyři lidé v produktivním věku, za padesát let se toto číslo sníží na polovinu.

"Dnešní situace je zkrátka neudržitelná," tvrdí předkladatel návrhu, komisař pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování László Andor. "Máme na výběr mezi chudšími důchodci a vyššími důchodovými příspěvky nebo lidmi, kteří budou pracovat více a déle."

Zatímco dnešní pětašedesátníci by se mohli v průměru dožít až osmdesáti let, v roce 2060 to bude již 87 let
Zatímco dnešní pětašedesátníci by se mohli v průměru dožít až osmdesáti let, v roce 2060 to bude již 87 let | Foto: Tomáš Netočný

Ačkoliv v řadě zemí je již dnes uzákoněn odchod do důchodu v pětašedesáti, alespoň tedy v případě mužů, skutečnost je jiná. Průměrný důchodový věk činí nyní v EU 61,4 roku. 

Evropská komise proto navrhuje přijetí závazných regulí, podle nichž by byla do roku 2040 tato hranice posunuta na 67 a za další dvě dekády na 70 let.

"Evropský sociální model je a bude úspěšný, pouze pokud dokážeme zajistit, aby stáří nebylo synonymem chudoby," zdůrazňuje ve středečním stanovisku komise Andor.

Najde pětašedesátiletý člověk práci?

Dnešní pětašedesátiletí Evropané, zejména v západní a jižní části kontinentu, by se měli v průměru dožít 80 let. V roce 2060 by to mělo být ještě o sedm let více.

Podle Evropské komise je proto nemyslitelné, aby strávili takřka třetinu svého života v důchodu.

Profesor Robin Blackburn, sociolog z Essexské univerzity, ovšem upozorňuje, že důchodovou reformu musí provázet celá řada dalších opatření.

Podle něj je kupříkladu zapotřebí nalézt dodatečné zdroje financování penzijního systému a také najít mechanismy, aby lidé po šedesátce nacházeli práci snadněji než nyní.

Autoři důchodových reforem zpravidla nemyslí na to, že po pětašedesátce nebude řada lidí schopna vykonávat své původní povolání
Autoři důchodových reforem zpravidla nemyslí na to, že po pětašedesátce nebude řada lidí schopna vykonávat své původní povolání | Foto: čtk

Hrozba nezaměstnanosti před důchodovým věkem je již dnes noční můrou řady seniorů.

"Pokud zde nebudou pracovní místa, nemůžete nastrkat neustále narůstající počet starších lidí do neexistujících zaměstnání," upozorňuje v rozhovoru pro server EUobserver.

Záměr Evropské komise také vůbec nezohledňuje tu skutečnost, že řada lidí po šedesátce jednoduše nebude schopna vykonávat své původní zaměstnání. A to z důvodu fyzické opotřebovanosti lidského organismu.

"Vždy budou existovat hranice toho, jaký druh činnosti může člověk provádět," říká Blackburn. "Po šedesátce se vaše reakce zpomalují a to má dopad v povoláních, jako je strojvůdce vlaku či obsluha vysokozdvižného vozíku."

Evropská unie by podle něj měla vytvořit systém důchodového zabezpečení, jaký v roce 1935 vytvořil v USA prezident Franklin Delanoe Roosevelt.

"Evropa potřebuje vlastní systém sociálního zabezpečení, musí ale najít nové zdroje jeho financování," tvrdí Blackburn. "Zdaněny by měly být některé finanční transakce na akciových burzách. Vyšší daně by mohly být spojeny také s klasickými energetickými zdroji, jako je ropa, zemní plyn a uhlí."

Současný důchodový systém v ČR předpokládá, že Češi by do důchodu odcházeli v pětašedesáti přibližně v roce 2030.

 

Právě se děje

Další zprávy