Evropská komise: Češi pracují málo v zahraničí

Monika Horáková
14. 7. 2010 9:37
Možnost práce v zahraničí by přitom mohla snížit nezaměstnanost, říká Evropská komise
Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Pokud se obyvatelé Evropské unie rozhodnou vycestovat do zahraničí za prací, volí nejčastěji Spojené státy americké. Příliš mnoho ale zatím takových pracovních migrantů není.

Celkově se za prací odstěhovalo podle zprávy Evropské komise 2,3 procenta obyvatel Evropské unie.

Češi patří k těm, kteří se za prací do zahraničí stěhují méně ochotně. V porovnání s jinými zeměmi také odchází velmi málo Čechů a Češek studovat do zahraničí. Zatímco 48 procent Lucemburčanů odešlo za vzděláním do zahraničí, opustilo Českou republiku pouze 5 procent studentů.

Jinak než praxe ale vypadají přání jednotlivých obyvatel.

Spolu se zprávou byl zveřejněn i průzkum, z jehož výsledků vyplývá, že 48 procent Evropanů by v případě, že by jim hrozila ztráta zaměstnání, zvážilo odchod do jiné země nebo regionu za prací. 17 procent práci v zahraničí v budoucnu plánuje.

"Mobilita pracovníků může výrazně snížit nezaměstnanost, protože se díky ní může nabídka pracovní síly snáze přizpůsobit nabídce pracovních míst," upozornil komisař pro zaměstnanost László Andor.

"Evropané si toho jsou vědomi, jenže pokud chtějí vyrazit do jiné evropské země za prací, stále čelí mnoha překážkám."

Nejoblíbenější země

Pokud se obyvatelé EU rozhodují, že vycestují do zahraničí za prací, vybírá si 21 procent jako cílovou zemi Spojené státy americké.

Druhou nejoblíbenější zemí je pro obyvatele Evropské unie Velká Británie - vybralo si ji 16 procent zájemců o práci. Třetím nejčastějším cílem je Austrálie.

Jinak ovšem pořadí oblíbených zemí vypadá, rozdělíme-li uchazeče o práci v zahraničí na ty, kteří pocházejí ze zemí původní evropské patnáctky a na ty, kteří pocházejí z tzv. nově přistoupivších zemí.

Zatímco lidé z evropské patnáctky jezdí pracovat nejčastěji do zmiňovaných Spojených států, lidé z „nových" zemí upřednostňují Německo, Velkou Británii, Rakousko a Itálii.

Víte, co je Eures?

Zpráva Evropské komise také ukázala, že pouze 12 procent obyvatel EU zná evropskou databázi volných pracovních míst. Eures nezahrnuje pouze pracovní nabídky z 27 členských států EU, ale také z Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska.

Aktuálně například Eures nabízí pro frankofonní zájemce 161 míst pro vědeckopedagogické pracovníky a vysokoškolské učitele v Belgii, tři obdobné pozice jsou volné ve Švýcarsku a osm ve Francii.

Databáze ale obsahuje také seznam volných pracovních míst, jejichž obsazení není podmíněno žádnou konkrétní kvalifikací. Např. uklízecí práce je možné ve Velké Británii aktuálně vykonávat na 5 486 volných místech.

 

Právě se děje

před 19 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
Další zprávy