Evropská komise: Češi pracují málo v zahraničí

Monika Horáková
14. 7. 2010 9:37
Možnost práce v zahraničí by přitom mohla snížit nezaměstnanost, říká Evropská komise
Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Pokud se obyvatelé Evropské unie rozhodnou vycestovat do zahraničí za prací, volí nejčastěji Spojené státy americké. Příliš mnoho ale zatím takových pracovních migrantů není.

Celkově se za prací odstěhovalo podle zprávy Evropské komise 2,3 procenta obyvatel Evropské unie.

Češi patří k těm, kteří se za prací do zahraničí stěhují méně ochotně. V porovnání s jinými zeměmi také odchází velmi málo Čechů a Češek studovat do zahraničí. Zatímco 48 procent Lucemburčanů odešlo za vzděláním do zahraničí, opustilo Českou republiku pouze 5 procent studentů.

Jinak než praxe ale vypadají přání jednotlivých obyvatel.

Spolu se zprávou byl zveřejněn i průzkum, z jehož výsledků vyplývá, že 48 procent Evropanů by v případě, že by jim hrozila ztráta zaměstnání, zvážilo odchod do jiné země nebo regionu za prací. 17 procent práci v zahraničí v budoucnu plánuje.

"Mobilita pracovníků může výrazně snížit nezaměstnanost, protože se díky ní může nabídka pracovní síly snáze přizpůsobit nabídce pracovních míst," upozornil komisař pro zaměstnanost László Andor.

"Evropané si toho jsou vědomi, jenže pokud chtějí vyrazit do jiné evropské země za prací, stále čelí mnoha překážkám."

Nejoblíbenější země

Pokud se obyvatelé EU rozhodují, že vycestují do zahraničí za prací, vybírá si 21 procent jako cílovou zemi Spojené státy americké.

Druhou nejoblíbenější zemí je pro obyvatele Evropské unie Velká Británie - vybralo si ji 16 procent zájemců o práci. Třetím nejčastějším cílem je Austrálie.

Jinak ovšem pořadí oblíbených zemí vypadá, rozdělíme-li uchazeče o práci v zahraničí na ty, kteří pocházejí ze zemí původní evropské patnáctky a na ty, kteří pocházejí z tzv. nově přistoupivších zemí.

Zatímco lidé z evropské patnáctky jezdí pracovat nejčastěji do zmiňovaných Spojených států, lidé z „nových" zemí upřednostňují Německo, Velkou Británii, Rakousko a Itálii.

Víte, co je Eures?

Zpráva Evropské komise také ukázala, že pouze 12 procent obyvatel EU zná evropskou databázi volných pracovních míst. Eures nezahrnuje pouze pracovní nabídky z 27 členských států EU, ale také z Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska.

Aktuálně například Eures nabízí pro frankofonní zájemce 161 míst pro vědeckopedagogické pracovníky a vysokoškolské učitele v Belgii, tři obdobné pozice jsou volné ve Švýcarsku a osm ve Francii.

Databáze ale obsahuje také seznam volných pracovních míst, jejichž obsazení není podmíněno žádnou konkrétní kvalifikací. Např. uklízecí práce je možné ve Velké Británii aktuálně vykonávat na 5 486 volných místech.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy