Prezidenti a šéfové vlád se v Bruselu nedokázali dohodnout na tom, jak rychle pokračovat s rozšiřováním poté, co 1. ledna vstoupí do Unie Rumunsko a Bulharsko.
Dohoda po zimním summitu neexistuje ani v tom, co si dál počnout s evropskou ústavou, kterou v referendu odmítli francouzští a nizozemští voliči.
Veto se rušit nebude
V závěrečném komuniké se nakonec na nátlak skupiny zemí, mezi nimiž byla i Česká republika, neobjevila ani zmínka o prohloubení spolupráce v bezpečnosti a spravedlnosti. Skupina států včetně předsedajícího Finska chtěla prosadit zrušení práva veta v těchto oblastech tak, jak to předpokládal právě text ústavy EU.
Finský premiér Matti Vanhanen, který Evropské unii poslední půlrok předsedal, prohlásil, že účastníci summitu se shodli na tom, že dnes platný smluvní základ pětadvacítky je potřeba změnit. Začít tím, že se roztrhá návrh ústavy a začne se úplně odznovu podle něj není možné.
Rozšiřování zpomalí
Reforma institucí je přitom předpokladem toho, že se bude Unie v budoucnu ještě někdy rozšiřovat. "Rychlost rozšiřování musí vzít v úvahu schopnost Unie integrovat nové členy," uvádí závěrečné komuniké ze summitu.
Unie potvrdila závazky vůči zemím, s nimiž se již jedná o přistoupení, odmítla však jmenovat další státy, které by mohly ve vzdálenější budoucnosti počítat s členstvím.
I zemím, s nimiž už Unie vyjednává, ale šéfové vlád odmítli sdělit jakýkoli termín, kdy by mohly do EU vstoupit. Summit naopak zdůraznil, že přistupující země musí být s to splnit "přísné podmínky". Speciálně se zmiňuje o boji s korupcí.
Analytici označují výsledek summitu za jednoznačné zpomalení rozšiřovacího procesu.
Pětadvacítka už začala jednat o přistoupení s Chorvatskem, Tureckem a Makedonií. Dalším balkánským zemím pouze obecně přislíbila, že jejich budoucnost je uvnitř Unie.
Francie hrozí zablokováním Turků
Summit potvrdil zmrazení osmi kapitol vstupních rozhovorů s Tureckem, ale nezastavil tyto rozhovory úplně.
Horký kandidát na francouzského prezidenta Nicolas Sarkozy při jednání pravicových lídrů neváhal naznačit, že pokud bude příští rok na jaře zvolen, nebude váhat se zablokováním rozhovorů s Turky. "Jsem potěšen, že tato myšlenka získává čím dál víc příznivců," přisadil si Sarkozy.
Podle německého diplomata, na kterého se odvolává agentura Reuters, Sarkozy v soukromém rozhovoru uvedl, že bude cítit závazek vůči francouzské veřejnosti, aby plnoprávné členství Turecka v Unii zablokoval.