EU kvůli útoku na Skripalovy uvalila sankce na pracovníky ruské rozvědky GRU

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2019 17:06
Evropská unie uvalila sankce na dva důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU a také na šéfa této služby a jeho zástupce. EU tak podpořila britské tvrzení, že ruská tajná služba stojí za použitím jedovaté nervové látky loni v březnu v britském Salisbury. Unie ke zmrazení evropského majetku dotčených osob a k zákazu jejich vstupu do EU poprvé využila nový sankční režim namířený proti používání a šíření chemických zbraní domluvený loni v říjnu.
Místo v Salisbury, kde došlo k otravě Skripalových.
Místo v Salisbury, kde došlo k otravě Skripalových. | Foto: Reuters

Stejný mechanismus EU v pondělí využila také vůči syrskému středisku odpovědnému za vývoj a produkci chemických zbraní a proti pěti syrským činitelům, kteří za práci tohoto střediska přímo odpovídají. V tiskové zprávě to uvedla Rada EU na okraj jednání ministrů zahraničí bloku.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt krok uvítal. "(Premiérka) Theresa Mayová řekla, že po GRU půjdeme, abychom zastavili jejich škodlivé aktivity. Použití novičoku v Salisbury byla neuvěřitelně nebezpečná věc," upozornil. Rozhodnutí podle něj ukazuje, že také v kontextu brexitu je diplomatická spolupráce Londýna a ostatních zemí unie velmi těsná. "Sdílíme společné hodnoty, a to se brexitem nezmění," podotkl ministr.

Jeho český kolega Tomáš Petříček připomněl, že sankce se dotkly osob, které jsou odpovědné za operace GRU či se přímo podílely na dění v Salisbury. "Česká republika to vítá," uvedl. Česko se podílí na práci mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), a proto je pro Prahu důležitý nový systém sankcí související právě s těmito zbraněmi.

Británie z útoku na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala, který byl spolu se svou dcerou otráven loni počátkem března nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok, viní právě příslušníky ruské GRU. Skripalovi přežili a Moskva obvinění popírá.

Odmítavé stanovisko Kreml potvrdil i v pondělí. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov rozhodnutí EU označil za neopodstatněné. "Stále jsme (o vině Ruska) neviděli žádné důkazy," řekl mluvčí s tím, že fotografie dvou údajných ruských atentátníků zveřejněná v Británii přímým důkazem není.

V Salisbury podle médií během útoku působili lékař GRU Alexandr Miškin a plukovník Anatolij Čepiga. V Británii pobývali s doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Na oba byl vydán evropský zatykač a britské úřady věří, že mají dost důkazů pro jejich odsouzení za přípravu vraždy Skripala a za pokus o vraždu jeho dcery Julije.

Podezírá je i ze zabití Britky Dawn Sturgessové, která s novičokem náhodou přišla do kontaktu v červenci.

Spolu s Miškinem a Čepigou uvalila EU sankce na šéfa vojenské rozvědky Igora Kosťukova a jeho náměstka Vladimira Alexejeva.

Syrské Středisko vědeckého studia a výzkumu (SSRC) už figuruje na starším sankčním seznamu v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii. Na něj dnes EU dopsala dalších 11 "prominentních podnikatelů" a pět právnických subjektů, v souvislosti se syrskou občanskou válkou se tak sankce týkají 270 osob a 72 právnických subjektů.

Unie také na Sýrii už dříve uvalila ropné embargo, platí omezení investic a zákaz exportu zboží a technologií, které mohou sloužit k represím či odposlouchávání, zmrazena jsou evropská aktiva syrské centrální banky. Unie začala sankce uplatňovat už v roce 2011, obnovovány jsou každoročně.

 

Právě se děje

Další zprávy