Brusel - Nadměrnému výlovu mořských ryb se Evropská unie snaží bránit dlouhá léta. Až doposud se však většina opatření míjela svým účinkem.
Nový soubor pravidel, který má vstoupit v platnost v roce 2013, počítá mimo jiné s tím, že rybáři budou muset dopravit svůj úlovek beze zbytku na břeh. Teprve tam se na základě pevně stanovených kvót rozhodne, co s ním.
Unie tak chce skoncovat s praxí, při níž je až polovina ulovených ryb naházena polomrtvá zpět do moře, protože majitelé rybářských kutrů by jinak překročili povolené kvóty nebo se jim do sítí dostaly podměrečné kusy, které nesmí lovit.
Na základě pečlivě připravených ročních plánů počítajících mimo jiné se zvýhodněním rybářů, kteří použijí šetrné techniky lovu, mají být obnoveny početní stavy řady druhů ryb, tuňákem počínaje a treskou konče. Podle EU je ohrožena až třetina bohatství skrývajícího se v mořích a oceánech.
Selektivní přístup nefunguje
Téměř tři desetiletí uskutečňovaná Společná rybolovná politika (CFP) unie zatím žádný zvláštní pokrok nepřinesla. Opatření jsou nejrůznějším způsobem obcházena a odborníci navíc zpochybňují i jejich účinnost.
Návrh EU předpokládá, že by počínaje rokem 2014 bylo zakázáno házet zpět do moře makrely, sledě a tuňáky. Od roku 2016 byl stejný zákaz platil pro tresky, štikozubce a jazyky obecné, hojně lovený druh platýzovitých ryb.
Rybáři ovšem upozorňují na skutečnost, že v praxi je podobný selektivní přístup k úlovku nemožný.
"Nikdo přece nevyjíždí na moře s tím, že bude určitý den chytat pouze tresku jednoskvrnnou a další den zase jen tresku tmavou," říká Bertie Armstrong, výkonný ředitel Skotské rybářské federace. "Nynější regulace by v takovém případě bylo možné dodržovat pouze za předpokladu, že přestanete vyjíždět na moře v okamžiku, kdy přesáhnete první z kvót, které vám byly stanoveny."
Podle řady expertů by přitom stačilo, kdyby Evropská unie pouze přejala pravidla rybolovu existující v jiných částech světa, zejména v USA.
"Ideální je systém, jaký mají ve Spojených státech," řekl stanici BBC mořský biolog Boris Worm z Dalhousieho univerzity v kanadském Halifaxu. "Tam se určitý druh přestává lovit, pokud jeho početní stavy klesnou pod určitou úroveň."
Ve Skotsku je zase běžná praxe, že tamní rybářská federace vydává na každý rok přehled technik lovu, které jsou pro danou sezonu povoleny. Rybolov v určitých oblastech zcela zakáže, když se zjistí, že se v sítích ocitá příliš vysoký podíl mladých ryb nebo těch, které se právě třou.
Konzumace ryb na rekordní úrovni
Rybáři kritizují také soubor opatření přijatých EU před třemi lety, předpokládající, že jejich kutry budou vybaveny videokamerami a elektronickými lodními deníky, které mají na dodržování unijních pravidel dozírat.
Totéž platí pro kvóty odvíjející se od délky lodí. Jejich majitelé zareagovali na opatření tím, že uřezávali čelen na přídi plavidla, což se ovšem projevovalo na manévrovacích schopnostech lodí.
Podle Organizace OSN pro zemědělství a výživu (FAO) je v současnosti ohroženo nadměrným výlovem 32 procent početních stavů mořských ryb.
Ryby a rybí výrobky zůstávají nejčastěji obchodovatelnou potravinářskou komoditou. Roční obrat rybolovného průmyslu činil v roce 2008 více než sto miliard dolarů.
Každoročně se vyloví na 150 milionů tun ryb a dalších mořských živočichů, třetina tohoto množství připadá na Čínu. Dalších 23 milionů tun představuje ilegální výlov. Téměř devadesát procent všech ulovených ryb skončí v sítích v oblasti Indického a Tichého oceánu.