EU chce vyřešit Kosovo. Sama se ale neshodne

Blahoslav Hruška
25. 7. 2007 13:22
O samostatnost Kosova se hraje diplomatický ping-pong
Kosovský prezident Fatmir Sejdiu s Javierem Solanou.
Kosovský prezident Fatmir Sejdiu s Javierem Solanou. | Foto: Reuters

Brusel/Bělehrad - Albánci trvají na nezávislosti, Srbové nabízejí rozsáhlou autonomii. A navzájem spolu nekomunikují. Tak už několik let vypadá zablokovaná kauza Kosova.

Právě dnes začíná ve Vídni další série jednání mezi oběma tábory. Dohlíží na něj tzv. kontaktní skupina, tedy zástupci USA, Británie, Francie, Itálie, Německa a Ruska. Nikdo ale nevěří, že dojde k pokroku.

EU dumá, jak vrátit do hry OSN

Spojené státy dokonce již naznačily, že pokud nedojde na půdě OSN do čtyř měsíců k posunu, jsou ochotny akceptovat jednostranné vyhlášení kosovské nezávislosti. Tím nedávno pohrozili Albánci.

Foto: Aktuálně.cz

Proto se Evropská unie rozhodla, že vezme iniciativu do svých rukou a pokusí se zachránit návrh na omezenou nezávislost Kosova z pera finského exprezidenta Martti Ahtisaariho, který nedávno zkrachoval v OSN.

Do věci by se tak měla vložit tzv. Trojka, tedy šéf Evropské komise José Manuel Barroso, vysoký představitel pro zahraniční politiku Javier Solana a předseda Rady EU José Socrates. Počítá se také s tím, že by EU v kontaktní skupině měla jen jednoho zástupce, který by mluvil jménem celé sedmadvacítky.

Jenže v tom je právě kámen úrazu. Ani EU se totiž neshodne na tom, jak dál v kauze Kosova, a především zda je možné obejít Rusko, které s odtržením Kosova nesouhlasí.

Slováci: Bez Ruska to nepůjde

Na ruském souhlasu, a tím i na podpoře OSN, trvají zejména Slovensko, Řecko a  Španělsko.

Martti Ahtisaari. Navrhl nezávislost Kosova, narazil ale na odpor Ruska.
Martti Ahtisaari. Navrhl nezávislost Kosova, narazil ale na odpor Ruska. | Foto: Reuters

"Kdybychom hlasovali, dostali bychom se do slepé uličky," přiznal francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, spoluzakladatel Lékařů bez hranic a první správce Kosova v rámci mise OSN (UNMIK) v letech 1999-2001.

Současná politická bitva o Kosovo tak ze všeho nejvíc připomíná diplomatický ping-pong. Poté, co Albánci naznačili, že v listopadu vyhlásí nezávislost Kosova, které je stále formálně součástí Srbska, přispěchal včera bělehradský parlament s další rezolucí.

Kosovo v ní opět označil za kolébku srbského národa. Jakékoliv uznání jeho nezávislosti by podle Srbů mělo "nedozírné následky pro budoucnost regionu".

S největší pravděpodobností se tak na podzim strhne o Kosovo skutečná bitva. Všichni zatím pevně věří tomu, že bude pouze politická.

 

Právě se děje

Další zprávy