Kosovo chce v listopadu vyhlásit nezávislost

man, sim
20. 7. 2007 11:43
Na souhlas Srbska a světa politici nečekají
Tržiště v kosovském Uroševacu.
Tržiště v kosovském Uroševacu. | Foto: Reuters

Priština - Kosovo jednostranně vyhlásí nezávislost na Srbsku 28. listopadu.

Řekl to dnes kosovský premiér Agim Çeku. V tento den slaví Albánie státní svátek Den nezávislosti, který si připomíná i většinové albánské obyvatelstvo Kosova.

"Kosovský parlament by měl přijmout příslušnou rezoluci," uvedl premiér. 

Çeku podle agentury Reuters vyjádřil zklamání nad tím, že Organizace spojených národů (OSN) dosud nedokázala problém vyřešit.

Plán na nezávislost Kosova letos předložil OSN zvláštní zmocněnec generálního tajemníka Spojených národů a bývalý finský prezident Martti Ahtisaari.

Spor USA s Ruskem

Nezávislost Kosova podporují Evropská unie a USA, naopak Rusko je ostře proti a souhlasí s odmítavým postojem Srbska. Evropská unie ale zároveň oznámila, že nepodpoří jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova, pokud nebude schváleno v OSN.

Foto: Běhounková Martina
 

Minulý měsíc během návštěvy Albánie americký prezident George Bush slíbil, že Kosovo bude nezávislé. A to i přes odpor Ruska.

"Otázka je, zda má pokračovat nekonečný dialog o věci, o níž už máme v hlavách jasno," řekl Bush novinářům po jednání s albánským premiérem Salim Berišou.

"Kosovo tak či onak získá nezávislost i přesto, že proti tomu Rusko vystoupí v Radě bezpečnosti OSN," zopakovala včera americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Bělehrad: Nikdy vám to neodpustíme

Moskva naopak stojí za svým tradičním spojencem Srbskem. Oznámila, že vetuje v Radě bezpečnosti OSN jakýkoliv text, který bude hovořit o nezávislém Kosovu.

Srsbký prezident Vojislav Koštunica prohlásil, že Bělehrad Spojeným státům podporu nezávislého Kosova "nikdy neodpustí."

Češi souhlasili, Slováci měli námitky

Česká republika samostatnost Kosova podpořila, naopak výhrady mělo zpočátku Slovensko.

Kosovo bylo součástí bývalé Jugoslávie a poté Srbska až do roku 1999, přestože podíl albánské populace zde postupně vzrostl až na devadesát procent.

Před osmi lety se Severoatlantická aliance rozhodla Srbsko bombardovat a ukončit etnické čistky, které prováděl v Kosovu režim prezidenta Slobodana Miloševiče. Kontrolu nad Kosovem převzala mezinárodní správa.

Černá Hora už Srby opustila

Nynější demokraticky zvolená vláda v Bělehradě trvá na tom, že Kosovo musí v nějaké formě zůstat uvnitř Srbska. To je ale pro kosovské Albánce nepřijatelné.

V loňském roce už rozhodla o svém odtržení od Srbska i Černá Hora.

 

Právě se děje

Další zprávy