EU chce trestat Francii za postoj k Romům

Radim Klekner Radim Klekner
14. 9. 2010 14:36
Brusel odmítá uplatňování principu kolektivní viny.
Francie se rozhodla zlikvidovat stovky nelegálních romských táborů a jejich obyvatele vypovědět ze země
Francie se rozhodla zlikvidovat stovky nelegálních romských táborů a jejich obyvatele vypovědět ze země | Foto: Reuters

Paříž, Brusel - Evropskou komisi "mimořádně zneklidňuje" způsob, jakým se Francie rozhodla vypořádat s problémem romské kriminality. Likvidace romských táborů a hromadné vypovídání Romů ze země totiž odporuje unijním zákonům, které mají za cíl potlačit uplatňování principu kolektivní viny.

Komisařka pro vnitřní záležitosti EU Cecilia Malströmová a její kolegyně z rezortu justice Viviane Redingová proto v úterý naznačily, že by Brusel mohl zahájit proti Francii kárná opatření.

"Členské země mají právo vypudit jednotlivce, kteří se dopouštějí trestných činů," říká se ve stanovisku, které poskytla tisku Malströmová. "Zajímá nás ale, zda se jedná o proces namířený proti jednotlivým osobám a ne o kolektivní trest."

Obavy komise vzbudil oficiální dokument francouzského ministerstva vnitra uveřejněný na internetové stránce deníku Le Canard social,  v němž se hovoří o "využití všech možností, jež nabízí trestní zákoník, s cílem uzavřít ilegální romské tábory".

Romové ve Francii jsou tak jako v jiných zemích spojováni s drobnými krádežemi, prostitucí a prací na černo
Romové ve Francii jsou tak jako v jiných zemích spojováni s drobnými krádežemi, prostitucí a prací na černo | Foto: Reuters

V horizontu tří měsíců

Podle dokumentu spolupodepsaném ministerstvem pro otázky imigrace nařídil francouzský prezident Nicolas Sarkozy "uzavření tří set romských táborů v časovém horizontu tří měsíců". V materiálu se zdůrazňuje, že daný problém nemůže být vyřešen pouhým přestěhováním táborů na jiné místo.

Obě ministerstva zároveň připouštějí, že většina Romů, jichž se to týká, je občany Rumunska a Bulharska a vztahují se na ně unijní zákony o svobodném pohybu osob.

"Příkaz k vypovězení ze země může být vydán v připadě, že je ohrožen veřejný pořádek," zdůrazňuje se dále v ministerském přípisu. Tím jsou mimo jiné myšleny drobné krádeže, prostituce a práce na černo, spojované zpravidla s pobytem Romů ve Francii.

Poté, co Rumunsko a Bulharsko vstoupily v roce 2007 do Evropské unie, zaplavily zemi galského kohouta, kde jsou romští kočovníci stále běžným jevem, tisíce Romů.

S podobným problémem se před časem potýkala Itálie, která se jej rovněž rozhodla řešit hromadnými deportacemi.  

Rozhodnutí francouzské vlády kritizovaly organizace na ochranu lidských práv, ale také katolická církev včetně papeže Benedikta XVI. Do konce roku chce Francie deportovat na osm tisíc Romů. První z nich opustili zemi již v srpnu.

EU chce v dané záležitosti, která může skončit i před Evropským soudem pro lidská práva v Lucemburku, rozhodnout do dvou týdnů. Pokud se ukáže, že Paříž porušila evropské zákony, může být Francie přinucena k zaplacení vysoké pokuty.

 

Právě se děje

Další zprávy