Marný boj s boeingem: Etiopští piloti postupovali podle pokynů, odhaluje vyšetřování

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2019 14:24
Piloti Boeingu 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines, který se zřítil letos 10. března, postupovali podle pokynů výrobce letadla a snažili se získat kontrolu nad strojem. Uvedlo to etiopské ministerstvo dopravy na tiskové konferenci, kde zveřejnilo první informace z vyšetřování tragédie, při které zemřelo 157 lidí. Podle předběžných zjištění ministerstva bylo letadlo v dobrém stavu a vzlet byl "normální".
Část vraku letadla Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines, které se zřítilo 10. března.
Část vraku letadla Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines, které se zřítilo 10. března. | Foto: Reuters

"Během následujících šesti měsíců nebo až jednoho roku budeme analyzovat další problémy, které mohl mít tento letoun," uvedl vedoucí týmu vyšetřovatelů. Zároveň připustil, že zatím nelze říci, zda pád letadla mohl způsobit nějaký "strukturální problém" s Boeingy 737 MAX.

Narážel tak na spekulace, podle kterých za tragédii může stabilizační systém letadla, známý jako MCAS. Už dříve se objevily informace, že pád etiopského Boeingu 737 MAX se shoduje s loňským zřícením stejného stroje v Indonésii, kdy zemřelo 189 lidí.

Americký deník The Wall Street Journal před týdnem napsal, že v případě nehody indonéské společnosti Lion Air stabilizační systém na základě chybných informací ze senzorů opakovaně skláněl předek letadla k zemi a pilot se marně snažil obnovit kontrolu nad letem.

Tyto informace etiopští vyšetřovatelé ve svém případě nepotvrdili a systém MCAS přímo nezmiňují. Uvedli však, že během "nejnáročnější naléhavé situace" skutečně předek letadla vytrvale klesal dolů.

V souvislosti s tím ministerstvo dopravy doporučilo, aby jakýkoliv software spojený s ovladatelností letounu byl prověřen výrobcem.

Na první zveřejněné výsledky vyšetřování už zareagovalo i vedení etiopských aerolinek. Ředitel Ethiopian Airlines uvedl, že je "pyšný" na piloty zříceného boeingu a jejich snahu zachránit let.

Na vyšetřování letošní letecké tragédie spolupracuje s etiopskými úřady osmnáctičlenný tým expertů, složený ze zástupců amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) nebo amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Podle leteckého analytika Davida Hasse jsou závěry předběžného vyšetřování významné zejména proto, že propojují nehody v Etiopii a Indonésii. "Zajímavé na tomto případu je, že se zdá, že obě havárie měly stejný důvod. Otázkou je, zda měl být provoz Boeingu 737 MAX zakázán po nehodě Lion Air a před nehodou Ethiopian Airlines," uvedl podle agentury AP expert.

Čtyři hlavní zjištění etiopských vyšetřovatelů

  1. Letadlo mělo platný certifikát o letové způsobilosti.
  2. Posádka letu měla potřebnou licenci a byla způsobilá let řídit.
  3. Vzlet letadla byl normální.
  4. Posádka opakovaně provedla celý (nouzový) postup, který jí poskytl výrobce, ale nebyla schopná získat kontrolu nad letadlem.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy