Marný boj s boeingem: Etiopští piloti postupovali podle pokynů, odhaluje vyšetřování

Zahraničí ČTK Zahraničí , ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2019 14:24
Piloti Boeingu 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines, který se zřítil letos 10. března, postupovali podle pokynů výrobce letadla a snažili se získat kontrolu nad strojem. Uvedlo to etiopské ministerstvo dopravy na tiskové konferenci, kde zveřejnilo první informace z vyšetřování tragédie, při které zemřelo 157 lidí. Podle předběžných zjištění ministerstva bylo letadlo v dobrém stavu a vzlet byl "normální".
Část vraku letadla Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines, které se zřítilo 10. března.
Část vraku letadla Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines, které se zřítilo 10. března. | Foto: Reuters

"Během následujících šesti měsíců nebo až jednoho roku budeme analyzovat další problémy, které mohl mít tento letoun," uvedl vedoucí týmu vyšetřovatelů. Zároveň připustil, že zatím nelze říci, zda pád letadla mohl způsobit nějaký "strukturální problém" s Boeingy 737 MAX.

Narážel tak na spekulace, podle kterých za tragédii může stabilizační systém letadla, známý jako MCAS. Už dříve se objevily informace, že pád etiopského Boeingu 737 MAX se shoduje s loňským zřícením stejného stroje v Indonésii, kdy zemřelo 189 lidí.

Americký deník The Wall Street Journal před týdnem napsal, že v případě nehody indonéské společnosti Lion Air stabilizační systém na základě chybných informací ze senzorů opakovaně skláněl předek letadla k zemi a pilot se marně snažil obnovit kontrolu nad letem.

Tyto informace etiopští vyšetřovatelé ve svém případě nepotvrdili a systém MCAS přímo nezmiňují. Uvedli však, že během "nejnáročnější naléhavé situace" skutečně předek letadla vytrvale klesal dolů.

V souvislosti s tím ministerstvo dopravy doporučilo, aby jakýkoliv software spojený s ovladatelností letounu byl prověřen výrobcem.

Na první zveřejněné výsledky vyšetřování už zareagovalo i vedení etiopských aerolinek. Ředitel Ethiopian Airlines uvedl, že je "pyšný" na piloty zříceného boeingu a jejich snahu zachránit let.

Na vyšetřování letošní letecké tragédie spolupracuje s etiopskými úřady osmnáctičlenný tým expertů, složený ze zástupců amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) nebo amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Podle leteckého analytika Davida Hasse jsou závěry předběžného vyšetřování významné zejména proto, že propojují nehody v Etiopii a Indonésii. "Zajímavé na tomto případu je, že se zdá, že obě havárie měly stejný důvod. Otázkou je, zda měl být provoz Boeingu 737 MAX zakázán po nehodě Lion Air a před nehodou Ethiopian Airlines," uvedl podle agentury AP expert.

Čtyři hlavní zjištění etiopských vyšetřovatelů

  1. Letadlo mělo platný certifikát o letové způsobilosti.
  2. Posádka letu měla potřebnou licenci a byla způsobilá let řídit.
  3. Vzlet letadla byl normální.
  4. Posádka opakovaně provedla celý (nouzový) postup, který jí poskytl výrobce, ale nebyla schopná získat kontrolu nad letadlem.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 8 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy