Marný boj s boeingem: Etiopští piloti postupovali podle pokynů, odhaluje vyšetřování

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2019 14:24
Piloti Boeingu 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines, který se zřítil letos 10. března, postupovali podle pokynů výrobce letadla a snažili se získat kontrolu nad strojem. Uvedlo to etiopské ministerstvo dopravy na tiskové konferenci, kde zveřejnilo první informace z vyšetřování tragédie, při které zemřelo 157 lidí. Podle předběžných zjištění ministerstva bylo letadlo v dobrém stavu a vzlet byl "normální".
Část vraku letadla Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines, které se zřítilo 10. března.
Část vraku letadla Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines, které se zřítilo 10. března. | Foto: Reuters

"Během následujících šesti měsíců nebo až jednoho roku budeme analyzovat další problémy, které mohl mít tento letoun," uvedl vedoucí týmu vyšetřovatelů. Zároveň připustil, že zatím nelze říci, zda pád letadla mohl způsobit nějaký "strukturální problém" s Boeingy 737 MAX.

Narážel tak na spekulace, podle kterých za tragédii může stabilizační systém letadla, známý jako MCAS. Už dříve se objevily informace, že pád etiopského Boeingu 737 MAX se shoduje s loňským zřícením stejného stroje v Indonésii, kdy zemřelo 189 lidí.

Americký deník The Wall Street Journal před týdnem napsal, že v případě nehody indonéské společnosti Lion Air stabilizační systém na základě chybných informací ze senzorů opakovaně skláněl předek letadla k zemi a pilot se marně snažil obnovit kontrolu nad letem.

Tyto informace etiopští vyšetřovatelé ve svém případě nepotvrdili a systém MCAS přímo nezmiňují. Uvedli však, že během "nejnáročnější naléhavé situace" skutečně předek letadla vytrvale klesal dolů.

V souvislosti s tím ministerstvo dopravy doporučilo, aby jakýkoliv software spojený s ovladatelností letounu byl prověřen výrobcem.

Na první zveřejněné výsledky vyšetřování už zareagovalo i vedení etiopských aerolinek. Ředitel Ethiopian Airlines uvedl, že je "pyšný" na piloty zříceného boeingu a jejich snahu zachránit let.

Na vyšetřování letošní letecké tragédie spolupracuje s etiopskými úřady osmnáctičlenný tým expertů, složený ze zástupců amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) nebo amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Podle leteckého analytika Davida Hasse jsou závěry předběžného vyšetřování významné zejména proto, že propojují nehody v Etiopii a Indonésii. "Zajímavé na tomto případu je, že se zdá, že obě havárie měly stejný důvod. Otázkou je, zda měl být provoz Boeingu 737 MAX zakázán po nehodě Lion Air a před nehodou Ethiopian Airlines," uvedl podle agentury AP expert.

Čtyři hlavní zjištění etiopských vyšetřovatelů

  1. Letadlo mělo platný certifikát o letové způsobilosti.
  2. Posádka letu měla potřebnou licenci a byla způsobilá let řídit.
  3. Vzlet letadla byl normální.
  4. Posádka opakovaně provedla celý (nouzový) postup, který jí poskytl výrobce, ale nebyla schopná získat kontrolu nad letadlem.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy