Etiopie vstoupila do nového milénia. S králem popu

Roman Staněk
12. 9. 2007 10:05
Podle koptského kalendáře se právě začal psát rok 2000
Hlavní město Addis Abeba je vyzdobeno národními vlajkami a symboly příchodu nového tisíciletí
Hlavní město Addis Abeba je vyzdobeno národními vlajkami a symboly příchodu nového tisíciletí | Foto: Reuters

Addis Abeba - S úderem dnešní půlnoci se po celé Etiopii rozezněly zvony, život se zastavil. Jásající lidé oslavují, ohňostroje nad jejich hlavami potvrzují výjimečnost této půlnoci.

Etiopie totiž právě dnes překročila práh nového tisíciletí.

Všude na světě je dnes 12. září 2007. V silně křesťanské východoafrické zemi však stále platí starověký koptský kalendář, který je za tím běžným gregoriánským o sedm let nazpátek.

Dnešní noc pojala autoritářská etiopská vláda velkolepě. Hlavní město Adis Abbeba je vyzdobeno symboly s číslem 2000. Na tržištích se prodávají tematické "novoroční" suvenýry.

Comeback Michaela Jacksona

Největším lákadlem je však noční megakoncert v nové, dočasně postavené koncertní hale, jejíž cena se pohybuje zhruba kolem 10 milionů dolarů. Financoval ji jeden z nejbohatších mužů planety, saúdskoarabský miliardář Mohammed Al Amoudi.

Na koncertě, který má být lákadlem hlavně pro turisty - cena lístku kolem 100 dolarů totiž dvojnásobně přesahuje výši průměrného platu běžného Etiopana - vystoupí jako hlavní hvězda skupina Black Eyed Peas.

Kromě nich by měl podle britského deníku Independent vystoupit také sesazený král popu Michael Jackson, který na pódiu doprovodí svou sestru Janet a další popstar Beyoncé.

Koncert by mohl odstartovat Jacksonův pokus o návrat na výsluní, poté co jej v posledních letech zaměstnávaly hlavně soudní spory a finanční potíže. V Jacksonově vystoupení lze nalézt také jistou symboliku. Své poslední koncerty totiž odehrál právě kolem roku 2000.

Velké problémy má země se svými sousedy. Musela svrhnout islamistickou vládu v Mogadišu (na snímku etiopský tank v Somálsku), hraniční spory s Eritreou také nejsou zažehnány
Velké problémy má země se svými sousedy. Musela svrhnout islamistickou vládu v Mogadišu (na snímku etiopský tank v Somálsku), hraniční spory s Eritreou také nejsou zažehnány | Foto: Reuters

"Menem jelum"

Kritikové velkolepých oslav nicméně slovo milénium často raději zaměňují spíše za slovo "menem jelum" - což v amharském jazyce znamená "kde nic není".

Naráží tak jak na chudobu, která v zemi panuje, tak na vládu premiéra Melase Zenawiho, který bývá označován za jednoho z nejkrutějších diktátorů na světě.

"Přechod naší země do třetího tisíciletí je zásadní změnou k lepšímu," slíbil v prohlášení otištěném v etiopských novinách premiér Zenawi.

Jenže ani vláda to nemá jednoduché. Kromě střetů s opozicí se musí vypořádat s rebely v nestabilní oblasti Ogaden a stále řešit problematický hraniční spor a hrozící válku s Eritreou.

S problémy se potýká také v souvislosti s kontroverzním vpádem do Somálska a svržením tamní islamistické vlády.

Foto: Aktuálně.cz

"Nejde o nic jiného než o možnost nahrabat si další dolary a eura do vlastních kapes," míní o záměrech vlády pro nové tisíciletí bývalý učitel Belajneš Ketama v rozhovoru pro agenturu Reuters.

"Pro mě dnešní den nic neznamená," dodává.

Koptská církev byla založena v roce 451 a má více než 15 milionů členů. Nejvíce jich je v Egyptě a právě v Etiopii. Podle jejich přesvědčení byl Ježíš vždy božským stvořením a nikdy se nestal člověkem.

Zdroje: Reuters, The Independent

 

Právě se děje

Další zprávy