ETA opět zaútočila. Je konec nadějím?

opa, Reuters
9. 3. 2006 14:51
Madrid - Separatistická organizace ETA o sobě opět dává vědět. Dnes odpálila dvě bomby poblíž dálnic v severním Španělsku.
Policie vyšetřuje na místě výbuchu u dálnice A8
Policie vyšetřuje na místě výbuchu u dálnice A8 | Foto: Reuters

Úřady sdělily, že exploze byly poměrně slabé a nejsou hlášeni žádní zranění.

Organizace Baskicko a jeho svoboda, bojující za nezávislost tohoto španělského regionu, útoky předem ohlásila. Již brzy ráno obdržela varovný telefonát místní silniční asistenční služba, později byla varována poštovní stanice poblíž San Sebastianu. Původně mělo jít až o pět bomb.

K výbuchům došlo ve stejný den, kdy separatistická strana Batasuna, zakázaná právě kvůli napojení na organizaci ETA, vyhlásila v Baskicku generální stávku. Ta má protestovat proti zákazu místní vlády veřejně vzdát hold dvěma členům ETA, kteří minulý týden zemřeli ve vězení.

Útoky po dlouhé přestávce

Organizace ETA, kterou označuje za teroristickou jak Evropská unie tak USA, obnovila útoky v posledních několika týdnech po mnoha měsících klidu. Zmařila tak naděje španělské vlády, která doufala v brzké uzavření příměří.

"ETA už nemá v Baskicku žádnou politickou ani společenskou podporu," řekl ještě nedávno ministr vnitra José Antonio Alonso.

Ovšem už včera ETA odpálila bombu ve městě Santoña před kanceláří ultranacionalistické strany Falange, která je přežitkem režimu diktátora Franca, který národnostním menšinám ve Španělsku nedával prostor.

ETA už celá desetiletí bojuje za nezávislost Baskicka, regionu, který má výraznou autonomii v rámci španělského státu, ale částečně zasahuje i do Francie.

ETA naposledy zabíjela před 3 lety

Od roku 1968 zemřelo při útocích této organizace zhruba 800 lidí. Od roku 2003 si však její činnost žádné oběti nevyžádala a oficiální místa již pomalu začala doufat, že léta trvající násilí skončí.

Přes dnešní a včerejší útoky obnovení útoků zůstávají někteří politici optimističtí.

"Nedávné vystupňování bombových útoků může znamenat, že ETA chce ukázat, že pokud složí zbraně, tak ne proto, že by jí nic jiného nezbývalo, ale že půjde o dobrovolné zřeknutí se násilí," řekl mluvčí umírněné baskické strany PNV Josu Erkoreka.

Kritika španělské vlády

"To je samozřejmě ten pozitivnější pohled na věc. Ten pesimistický říká, že teroristé dál přehlížejí skutečnost, že sami Baskové chtějí, aby se ETA už jednou provždy vzdala násilí," dodal.

Madridská vláda byla v minulosti pravicovou opozicí a rodinami obětí ETA kritizována pro svůj údajně nedostatečně tvrdý postoj k této organizaci.

Minulý měsíc ETA vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že "dialog a vyjednávání jsou jedinou cestou k řešení konfliktu," Klid zbraní ovšem nevyhlásila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy