Úřady sdělily, že exploze byly poměrně slabé a nejsou hlášeni žádní zranění.
Organizace Baskicko a jeho svoboda, bojující za nezávislost tohoto španělského regionu, útoky předem ohlásila. Již brzy ráno obdržela varovný telefonát místní silniční asistenční služba, později byla varována poštovní stanice poblíž San Sebastianu. Původně mělo jít až o pět bomb.
K výbuchům došlo ve stejný den, kdy separatistická strana Batasuna, zakázaná právě kvůli napojení na organizaci ETA, vyhlásila v Baskicku generální stávku. Ta má protestovat proti zákazu místní vlády veřejně vzdát hold dvěma členům ETA, kteří minulý týden zemřeli ve vězení.
Útoky po dlouhé přestávce
Organizace ETA, kterou označuje za teroristickou jak Evropská unie tak USA, obnovila útoky v posledních několika týdnech po mnoha měsících klidu. Zmařila tak naděje španělské vlády, která doufala v brzké uzavření příměří.
"ETA už nemá v Baskicku žádnou politickou ani společenskou podporu," řekl ještě nedávno ministr vnitra José Antonio Alonso.
Ovšem už včera ETA odpálila bombu ve městě Santoña před kanceláří ultranacionalistické strany Falange, která je přežitkem režimu diktátora Franca, který národnostním menšinám ve Španělsku nedával prostor.
ETA už celá desetiletí bojuje za nezávislost Baskicka, regionu, který má výraznou autonomii v rámci španělského státu, ale částečně zasahuje i do Francie.
ETA naposledy zabíjela před 3 lety
Od roku 1968 zemřelo při útocích této organizace zhruba 800 lidí. Od roku 2003 si však její činnost žádné oběti nevyžádala a oficiální místa již pomalu začala doufat, že léta trvající násilí skončí.
Přes dnešní a včerejší útoky obnovení útoků zůstávají někteří politici optimističtí.
"Nedávné vystupňování bombových útoků může znamenat, že ETA chce ukázat, že pokud složí zbraně, tak ne proto, že by jí nic jiného nezbývalo, ale že půjde o dobrovolné zřeknutí se násilí," řekl mluvčí umírněné baskické strany PNV Josu Erkoreka.
Kritika španělské vlády
"To je samozřejmě ten pozitivnější pohled na věc. Ten pesimistický říká, že teroristé dál přehlížejí skutečnost, že sami Baskové chtějí, aby se ETA už jednou provždy vzdala násilí," dodal.
Madridská vláda byla v minulosti pravicovou opozicí a rodinami obětí ETA kritizována pro svůj údajně nedostatečně tvrdý postoj k této organizaci.
Minulý měsíc ETA vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že "dialog a vyjednávání jsou jedinou cestou k řešení konfliktu," Klid zbraní ovšem nevyhlásila.