Erdoganova kritika německých poslanců je podle Merkelové nepochopitelná

ČTK ČTK
7. 6. 2016 18:40
Poté, co Německo dle očekávání přijalo rezoluci, na jejímž základě označilo vyvražďování Arménů Osmanskou říší za genocidu, snesla se z úst tureckého prezidenta vlna kritiky na německé poslance. Erdogan řekl, že poslanci s tureckými kořeny, kteří pro rezoluci hlasovali, by si měli udělat krevní testy, zda jsou vůbec Turci. Německá kancléřka Angela Merkelová jeho kritiku odmítla a označila ji za nepochopitelnou. "Poslanci německého parlamentu jsou bez výjimky svobodně volenými zákonodárci," dodala kancléřka. na sama by upřednostnila, kdyby mezi Armény a Turky začaly probíhat přímé rozhovory.
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Za nepochopitelnou označila německá kancléřka Angela Merkelová kritiku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na adresu německých poslanců tureckého původu. Erdogan řekl, že zákonodárci s tureckými kořeny, kteří minulý týden hlasovali pro schválení rezoluce o genocidě Arménů Osmanskou říší během první světové války, by si měli udělat krevní testy, aby se zjistilo, zda jsou vůbec Turci.

"Obvinění a výroky, které nyní činí turecká strana, považuji za nepochopitelné," citovala DPA Merkelovou. "Poslanci německého parlamentu jsou bez výjimky svobodně volenými zákonodárci," dodala kancléřka.

Merkelová také sdělila, že bylo jasné, že většinový názor německého parlamentu se bude lišit od toho tureckého. Sama by upřednostnila přímé rozhovory mezi Tureckem a Arménií.

Erdogan vedle útoku na německého poslance s tureckými kořeny kritizoval i Německo samotné, neboť je podle něj tou poslední zemí, která může rozhodovat o tom, co je genocida.

Německé ministerstvo zahraničí si kvůli Erdoganovým výtkám pozvalo k rozhovoru tureckého chargé d’affaires v Berlíně, svého velvyslance Turecko totiž ihned po schválení rezoluce povolalo do vlasti ke konzultacím. "V diskuzi byly připomenuty tradičně blízké a důvěrné vztahy mezi Německem a Tureckem a zdůrazněno to, že poslední komentáře vůči německým poslancům tomu neodpovídají," uvedl nejmenovaný představitel německého ministerstva zahraničí ke schůzce.

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu více než 20 zemí. Mnozí historici uvádějí, že o život přišlo na 1,5 milionu Arménů. Události jsou označovány za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století, poznamenala AP. Turecko takovýto výklad odmítá a tvrdí, že celková bilance je nadhodnocená, mrtvé navíc počítá jako oběti občanské války.

 

Právě se děje

Další zprávy