Írán a Turecko znovu odmítly nezávislý Kurdistán, pohrozily Kurdům "tvrdšími opatřeními"

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2017 22:57
Turecko a Írán ve středu znovu odmítly legitimitu referenda, v němž se Kurdové v iráckém autonomním Kurdistánu a několika dalších oblastech vyslovili pro nezávislost. Prezidenti obou zemí - Erdogan i Rúhání - prohlásili, že zajistí neměnnost stávajících hranic. Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Chameneí, který Erdogana při jeho návštěvě Íránu také přijal, v souvislosti s kurdským referendem obvinil USA, že chtějí na Blízkém východě vytvořit "nový Izrael".
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmítá platnost referenda uznat.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmítá platnost referenda uznat. | Foto: Reuters

Teherán - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu při návštěvě Teheránu společně se svým íránským protějškem Hasanem Rúháním znovu odmítl legitimitu referenda iráckých Kurdů o nezávislosti. Podle agentur prezidenti prohlásili, že zajistí neměnnost stávajících hranic, a Erdogan pohrozil "rozhodnějšími" kroky.

Kurdové se v iráckém autonomním Kurdistánu a několika dalších oblastech, které v severním Iráku obývají, 25. září vyslovili pro nezávislost tohoto regionu. Výsledek hlasování odmítla centrální vláda v Bagdádu a také řada sousedních států, včetně Íránu a Turecka, kde žijí početné kurdské menšiny.

Ankara a Teherán se obávají, že referendum iráckých Kurdů posílí separatistické tendence Kurdů žijících v Turecku a Íránu. Pohrozily proto iráckým Kurdům, že na ně uvalí hospodářské sankce, a rovněž v blízkosti iráckých hranic podnikly společné vojenské manévry.

"Chceme na Blízkém východě stabilitu a bezpečí. Referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu je sektářským spiknutím cizích zemí a Ankara a Teherán ho zcela odmítají," řekl Rúhání během tiskové konference, které se zúčastnil spolu s Erdoganem.

"Nepřijmeme žádné měnění hranic v regionu," uvedl dále. Dodal, že "špatná rozhodnutí některých vůdců v tomto regionu musejí být napravena" a "Turecko a Írán nemají jinou možnost než přijmout vážná a nezbytná opatření k ochraně svých strategických cílů v regionu".

"Naše rozhodnost v tomto ohledu je jasná. Souhlasíme s centrální iráckou vládou, a pokud jde o nás, toto referendum je nelegitimní," řekl turecký prezident. Slíbil přitom, že budou vůči Kurdům podniknuty ještě rozhodnější kroky. "Můžeme podniknout ještě tvrdší opatření," varoval bez bližšího upřesnění.

Teherán například minulý týden v pátek dočasně zakázal íránským firmám přepravu ropných produktů do Kurdistánu. V pondělí pak íránský celní úřad na hranicích s Irákem zabavil přibližně 600 cisteren s palivem, které mířily ke Kurdům. V pátek také většina zahraničních leteckých společností na naléhání irácké vlády pozastavila spojení s Irbílem a Sulajmáníjí v kurdské části Iráku.

Důrazný byl při setkání s Erdoganem i ajatolláh Chameneí. "Turecko a Írán musejí podniknout nezbytná opatření proti tomu hlasování," prohlásil. Řekl rovněž, že Spojené státy a další zahraniční mocnosti chtějí podporou hlasování v Kurdistánu vytvořit na Blízkém východě "nový Izrael".

"Amerika a Izrael mají z tohoto hlasování prospěch…Chtějí v regionu vytvořit nový Izrael…Separatistické hlasování iráckých Kurdů je akt zrady vůči celému regionu," citoval Reuters z prohlášení íránského vůdce, které přenášela státní televize.

Prezidenti Íránu a Turecka ve středu podle médií spolu také hovořili o situaci v Sýrii. Zatímco Ankara podporuje v tamním krvavém konfliktu protivládní povstalce, Teherán stojí společně s Ruskem na straně prezidenta Bašára Asada. Erdogan a Rúhání se nicméně shodli na nutnosti prosadit výsledky jednání vedených s Ruskem, k nimž patří vytvoření bezpečnostních zón a postupné dosažení míru v zemi.

K tématům rozhovoru nejvyšších představitelů obou zemí patřilo i prohloubení hospodářské spolupráce. "Turecko bude dovážet více zemního plynu z Íránu," řekl k tomu mimo jiné Rúhání a dodal, že o dalších podrobnostech spolupráce se bude jednat v nadcházejícím týdnu.

Prezident Erdogan využíval Islámský stát jako politický nástroj v zahraničí i uvnitř Turecka, začíná se mu to vymstívat, říká Tereza Engelová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy