Erdogan vyzval Německo v rezoluci o Arménech ke zdravému rozumu, genocidu dál odmítá

ČTK ČTK
31. 5. 2016 17:56
Prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan v souvislosti s rezolucí o genocidě Arménů vyzval německou kancléřku Angelu Merkelovou k zachování zdravého rozumu. Ankara totiž nadále odmítá masakr Arménů Osmanskou říší v roce 1915 označovat jako genocidu. Při hromadném vyvražďování přišlo o život asi 1,5 milionu lidí a oficiálně jej za genocidu uznává i Evropský parlament, desítky velkých zemí či papež František. Erdogan vyjádřil nad přijetím rezoluce, která by oficiálně incident jako genocidu uznala, v tureckém tisku znepokojení, zvláště když je v současné době Turecko spojencem Německa v řešení migrační krize.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Foto: Reuters

Ankara/Berlín - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby si němečtí politici zachovali zdravý rozum. Německý Spolkový sněm bude ve čtvrtek schvalovat rezoluci, která označuje za genocidu masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915. Ankara pojem genocida v souvislosti s vyvražděním 1,5 milionu Arménů odmítá.

Podle tureckých médií Erdogan vyjádřil znepokojení nad tím, pokud německý parlament rezoluci přijme. Turecko, kde je označení arménská genocida trestné, kritizuje i další země, které o genocidě hovoří.

Protesty kvůli rezoluci chystají některé turecké organizace v Berlíně. Turecké kořeny mají v Německu asi tři miliony lidí, Ankara je navíc důležitým spojencem při řešení evropské migrační krize.

Při masakrech Arménů v Osmanské říši přišlo v roce 1915 o život přibližně 1,5 milionu příslušníků této křesťanské menšiny. Mezi historiky i dalšími odborníky panuje široká shoda, že šlo o genocidu, tedy cílenou snahu o likvidaci určitého etnika.

Masakry Arménů za první světové války za genocidu oficiálně uznaly více než dvě desítky zemí, včetně Francie, Ruska nebo Argentiny. Příslušnou rezoluci přijal i Evropský parlament a také papež František loni hovořil o genocidě.

Usnesení se v německém parlamentu původně mělo schvalovat už v únoru, návrh byl ale stažen, aby nepoškodil vztahy s Ankarou před březnovým mimořádným summitem osmadvacítky a Turecka, na němž se podařilo dohodnout výrazné omezení přílivu uprchlíků do Evropy.

 

Právě se děje

Další zprávy