Erdogan označil demonstranty za přisluhovače teroristů

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
7. 6. 2013 15:56
Protesty jsou na hraně zákona, musejí hned přestat, řekl po návratu z Afriky
Stoupenci čekají na návrat tureckého premiéra Erdogana z návštěvy severní Afriky.
Stoupenci čekají na návrat tureckého premiéra Erdogana z návštěvy severní Afriky. | Foto: Reuters

Istanbul - Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v projevu po návratu ze zahraniční cesty do Istanbulu tvrdě zaútočil na protivládní demonstranty.

Na letišti davu zhruba 10 tisíc příznivců řekl, že protesty musejí okamžitě skončit. Situace v Turecku je prozatím klidná, nejsou hlášeny ani žádné střety mezi demonstranty a policií.

Evropská unie ale požaduje, aby Ankara tvrdé policejní zásahy vyšetřila.

"Mírumilovné demonstrace jsou legitimním způsobem..., jak mohou skupiny vyjádřit v demokratické společnosti svůj názor. Neúměrné užití policejní síly proti takovým demonstracím nemá v demokracii místo," řekl v Istanbulu český eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle.

"Tyto protesty se pohybují na hraně zákona a musejí bezodkladně přestat," prohlásil po návratu ze čtyřdenní návštěvy v severní Africe. "Ruce, které lidé vztáhli na policii, je třeba zlomit," dodal za souhlasného pokřiku shromážděných stoupenců a aktivistů vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Premiér zaujal ve svém projevu znovu bojovný postoj: už před příletem do vlasti označil demonstrující davy za přisluhovače teroristů. Zároveň prohlásil, že vláda neustoupí od stavebních projektů v centru Istanbulu, kvůli nimž protesty původně začaly.

Ve vazbě jsou i cizinci

Žádné turecké jaro, jde o akci extremistů, prohlásil premiér na letišti.
Žádné turecké jaro, jde o akci extremistů, prohlásil premiér na letišti. | Foto: Reuters

V době, kdy Erdogan hovořil ke svým příznivcům na letišti, proti němu desetitisíce lidí znovu protestovaly v centru Istanbulu.

Účastníci mohutných protivládních demonstrací, které tureckými městy zmítají už týden, požadují rezignaci premiéra, demisi policejních šéfů Istanbulu a Ankary, propuštění zadržených a také záruky svobody slova a shromažďování.

Při protestech zemřeli už tři lidé a 4000 dalších bylo zraněno. Podle tureckého tisku zadržují úřady desítky lidí, včetně 11 cizinců. Češi mezi zadrženými nejsou, potvrdil Petr Štěpánek z velvyslanectví ČR v Ankaře.

Podle něj většina českých turistů směřuje do středomořských letovisek na jihu Turecka, kam se protesty zatím nerozšířily.

Brutalitě neustoupím

Foto: Reuters

Erdogan ve svém projevu na letišti zdůraznil, že "brutalitě" demonstrantů neustoupí, protože si ho Turci zvolili v demokratických volbách.

"Tvrdí se, že prý jsem premiérem jen padesáti procent. Není to pravda. Sloužíme všem 76 milionům Turků od východu na západ," uvedl s odkazem na výsledky voleb z roku 2011, v nichž získal polovinu všech voličských hlasů.

Premiér připustil, že policie proti demonstrantům použila tvrdé prostředky, podle něj ale oprávněně. "Policie dělá svou práci."

Své příznivce ale premiér vyzval ke klidu. "Zachovejte klid, zodpovědnost a zdravý rozum. Teď se všichni rozejdeme domů," prohlásil předseda vlády, jemuž stála po boku manželka a skupina ministrů jeho vlády.

Erdogan navzdory protestům zůstává daleko nejoblíbenějším tureckým politikem, zejména na konzervativním venkově. Jeho AKP v posledních třech volbách získávala stále větší počet hlasů a parlament nyní ovládá ze dvou třetin. Erdogan je považován za neústupného politika, který nemá žádného zdatného soka uvnitř své strany ani mimo ni.

 

Právě se děje

Další zprávy