Británií se šíří "epidemie útoků" noži. Zabíjí mladíci z vyloučených lokalit, umírají i náctiletí

Zahraničí Zahraničí
25. 7. 2018 8:29
V Británii roste kriminalita. Vláda odmítá, že by za to mohl nedostatek policistů.
Británie čelí vlně útoků bodnou zbraní, policistů je podle opozice v ulicích málo.
Británie čelí vlně útoků bodnou zbraní, policistů je podle opozice v ulicích málo. | Foto: Reuters

Londýn - Scotland Yard měl vždy plné ruce práce, letos však britští policisté a vyšetřovatelé čelí úrovni kriminality, jakou už dlouho nezažili. Dokládají to nejnovější data zveřejněná londýnskou Metropolitní policií.

Počet vražd od loňského do letošního března vzrostl v Británii o dvanáct a počet loupežných přepadení o třicet procent ve srovnání s předcházejícím obdobím mezi roky 2016 a 2017. Šestnáctiprocentní nárůst zaznamenaly pak útoky nožem.

Jen v Londýně bylo letos spácháno padesát vražd, přičemž oběti byly často právě ubodány. Britská média v této souvislosti píší o "epidemii útoků" bodnou zbraní. Těch letos policisté včetně mačet a bojových nožů zabavili několik set.

Třiadvacátého června byl například zabit ranou nožem do srdce patnáctiletý Jordan Douherty ve čtvrti Romford na východě Londýna. Stal se letošní nejmladší obětí těchto útoků. Minulou sobotu byla ubodána k smrti v Camberwellu v centru metropole sedmnáctiletá dívka.

Policie upozorňuje zejména na to, že se zvýšila brutalita útoků nožem, kdy jsou oběti často bodány opakovaně a s velkou zběsilostí.

O práci přišlo 20 000 policistů

Incidentů s použitím bodné zbraně zaznamenali britští policisté za dvanáct měsíců, počínaje březnem 2017, přes 40 tisíc, což je nejvíce za posledních osm let. V Londýně jich letos bylo zaznamenáno třináct set. Výrazně vzrostly také případy domácího násilí.

Téměř polovina všech druhů zločinů zůstala navíc neobjasněna a mnohá vyšetřování pokračují bez konkrétního výsledku, takže obviněni nebo pohnáni před soud byli pachatelé pouze v devíti procentech všech případů.

Situaci nepomáhá ani nízký počet britských policistů. Spousta z nich musela odejít kvůli škrtům, které současná premiérka Theresa Mayová prosadila po roce 2010 ještě jako ministryně vnitra s odůvodněním, že zločinnost v zemi je naopak na ústupu. Za posledních osm let tak přišlo v Británii o práci dvacet tisíc strážců pořádku.

"Nárůst zločinnosti a klesající procento objasněných případů ukazují, že policie zoufale potřebuje naši pomoc," řekla pro páteční vydání deníku Independent stínová ministryně vnitra za labouristy Diane Abbottová. "Vláda nadále popírá, že by mezi nárůstem závažných zločinů a škrty v policejních stavech bylo jakékoli spojení," upozorňuje.

Na narůstající kriminalitu upozorňovali vyšetřovatelé již v roce 2015, Mayová však tehdejší stížnosti Policejní federace Anglie a Walesu označila za "šíření poplašných zpráv".

Povzbuzujete zločince

V nedávné zprávě ministerstva vnitra, kterou se podařilo získat deníku The Guardian, se přitom naznačuje, že mezi vyšším počtem zločinů a klesajícími stavy policejních sborů může být souvislost.

Labouristická opozice vládě okamžitě předhodila, že se celý problém snaží banalizovat a že její liknavý přístup k řešení problémů povzbuzuje potenciální pachatele trestných činů, aby využili malého počtu policistů v ulicích a zintenzivnili své aktivity.

Ministryně vnitra Amber Ruddová odpověděla s tím, že zprávu nečetla, a nárůst počtu zaregistrovaných trestných činů připsala "lepší práci policie a lepšímu sběru dat".

"V roce 2008, kdy jsme měli 143 tisíc policistů, jsme zaznamenali nejvyšší počet útoků nožem za několik desetiletí," upozornila ministryně.

Vzhledem k tomu, že útoků nožem se v Británii v poslední době ve zvýšené míře dopouštějí mladí muži ze sociálně vyloučených komunit, vláda premiérky Mayové navrhla přísná omezení pro prodeje nožů po internetu, kdy bylo možné se vyhnout ověření věku kupujícího.

Zombie nože

V rámci nové strategie s cílem snížit zločinnost vláda navíc navrhuje zákaz prodeje určitých druhů ručních zbraní, jako jsou boxery či zavírací kapesní nože zombie (speciální nože se tvarovanými čepelemi, pozn. red.), pokud by byly určeny soukromým osobám.

Vyzvala také provozovatele sociálních sítí, aby důsledněji než doposud zbavovali webové stránky násilného obsahu spojeného s válkou gangů, jejichž příslušníci jsou často mladí muži na prahu dospělosti.

Po několika útocích spáchaných pomocí kyselin pak vláda navrhla, aby policisté směli kontrolovat podezřelé osoby, zda u sebe žíraviny nemají, pokud ovšem neslouží ryze pracovním účelům.

Vážná zranění způsobil cestujícímu v londýnském metru muž, který na kolemjdoucí zaútočil nožem. Policie případ vyšetřuje jako teroristický čin. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy