Paříž - Emise oxidu uhličitého z fosilních paliv vzrostly v loňském roce o dvě procenta, což je historické maximum.
Planetu Zemi to tak staví do špatné situace vzhledem ke globálnímu oteplování, tvrdí vědci. Informovala o tom zpravodajská agentura AFP.
Podle zprávy je to alarmující, neboť oceány a lesy, které absorbují největší množství škodlivin, už nestačí stále rostoucí objem emisí likvidovat, varují vědci.
Vědecký tým sestavený z třiceti expertů upírá pozornost na emise vytvářené Čínou a rozvojovými zeměmi, neboť podle nich obrovský podíl uhlíku pochází z výroby zboží, které se vyváží do bohatých zemí.
Zpráva publikovaná časopisem Nature Geoscience vyšla jako předzvěst konference OSN, která se uskuteční v prosinci v Kodani, by měla směřovat k vytvoření dohody o boji proti klimatickým změnám před rokem 2013.
Celosvětové emise z fosilních paliv v roce 2008 dosáhly 8,7 miliard tun uhlíku, což představuje nárůst o dvě procenta oproti roku 2007.
Emise v loňském roce byly o devětadvacet procent vyšší než v roce 2000, což odráží i ekonomický růst tohoto desetiletí, a vzrostly též o masivních jedenačtyřicet procent od roku 1990, což byl výchozí rok pro Kjótský protokol OSN.