Tokio - Japonská energetická firma Chubu Electric Power Co. vyjde vstříc vládě a zavře svoji jadernou elektrárnu Hamaoka.
Důvodem je obava, že by toto jaderné zařízení mohla postihnout stejná katastrofa jako Fukušimu. Hamaoka stojí na ostrově Hokaidó v prefektuře Šizuoka asi 200 kilometrů západně od Tokia.
Blízko ní vede hlavní zlomová linie a seismologové vypočítali, že této oblasti hrozí s 87procentní pravděpodobností v příštích 30 letech zemětřesení nejméně o síle 8 stupňů Richterovy škály.
Japonský premiér Naoto Kan proto pod tlakem veřejnosti a svých vědeckých poradců vyzval v pátek Chubu Electric Power, třetí nějvětší energetickou firmu v zemi, aby co nejrychleji odstavila oba jaderné reaktory, které nyní v Hamaoce pracují.
Třetí v současnosti podstupuje technickou kontrolu a další dva jsou již vyřazeny z provozu. V souvislosti s Hamaokou vládne obava, že by ji mohla zničit stejně jako Fukušimu obří vlna tsunami.
Vláda proto chce, aby elektrárna po dobu nutnou k výstavbě nové ochranné zdi nepracovala.
Představitelé Chubu Electric odhadují, že výstavba takové hradby na pobřeží, která by byla vysoká dvanáct metrů a dlouhá asi 1500 metrů, bude trvat nejméně dva až tři roky.
V současnosti chrání Hamaoku pískové valy, které by odolaly tsunami vysoké osm metrů. Obří vlna, která v březnu katastrofálně poškodila jadernou elektrárnu Fukušima, byla ale vysoká nejméně 14 metrů.
Váhavý souhlas
Chubu Electric Power celý víkend zvažovala, jak na výzvu premiéra Kana zareagovat. Nakonec v pondělí rozhodla, že jadernou elektrárnu Hamaoka, svou jedinou, odstaví, přestože to pro ni může znamenat velké finanční ztráty a také zvýšení nedostatku elektrické energie.
Tři fungující reaktory Hamaoky produkovaly elektřinu pro 16 milionů lidí. Chubu Electric nyní hledá možnost, jak zvýšit produkci ve svých elektrárnách spalujících fosilní paliva.
Tošio Mita, šéf této firmy, jednal o víkendu v Bahrajnu o případných dodávkách kapalného zemního plynu, kterým by jeho společnost částečně nahradila výpadek, jež způsobí odstavení Hamaoky.
Zvýšení objemu nakupovaných fosilních paliv jí však podle některých odhadů přinese dodatečné náklady, které budou denně dosahovat přibližně 9 milionů dolarů.
Chubu Electric nemusela přistoupit k tomuto kroku, protože její jaderná elektrárna splňovala bezpečnostní standardy vyžadované japonským úřadem pro jadernou bezpečnost.
Páteční výzva premiéra Kana proto pro ni nebyla závazná. Ministr obchodu Banri Kaieda z tohoto důvodu již naznačil, že vláda zváží možnost kompenzovat Chubu Electric, pokud firma takovou žádost vznese.
Po dokončení plánované zdi bude moci firma produkci v jaderné elektrárně Hamaoka obnovit.