reklama
 
 

Strašák Fukušima: Tisíce Japonců brojily proti jádru

24. 4. 2011 17:24
"Sbohem jaderná energie", například hlásaly transparenty, které nesly tisíce Japonců

Tokio - Tisíce lidí v neděli v centru Tokia protestovaly proti jaderné energii a požadovaly rozsáhlejší využívání alternativních zdrojů.

Podle agentury AP chce Japonsko v pondělí zahájit rozsáhlou pátrací akci, při níž bude v oblastech postižených zemětřesením a tsunami téměř 25 tisíc vojáků hledat těla obětí přírodních katastrof.

Demonstrace v japonském hlavním městě se zúčastnilo asi 5000 lidí, řada z nich nesla plakáty s nápisy jako "Sbohem jaderná energie", další na sobě měli plynové masky, nebo roušky přes obličej.

"Máme strach. Před Fukušimou jsem o tom moc nepřemýšlel, ale teď musíme jednat, musíme to udělat pro naše děti," prohlásil jeden z demonstrantů.

Odpor vůči jaderné energetice v Japonsku významně stoupl kvůli vážnému poškození jaderné elektrárny Fukušima 1, z níž po březnové přírodní katastrofě uniklo velké množství radioaktivního materiálu.

Společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje, oznámila, že do začátku června vybuduje mezisklady, které by měly pojmout přes 31 tisc tun kontaminované vody. Desítky tisíc tun radioaktivní vody nyní ztěžují práce v poškozených reaktorech.

Dvoudenního pátrání se podle japonské armády zúčastní desetitisíce vojáků s podporou asi 90 helikoptér a letadel a 50 lodí. Do třetí rozsáhlé pátrací akce od zemětřesení a cunami se zapojí také 100 vojenských potápěčů.

Do evakuované zóny okolo Fukušimy 1 má být vyslán tým veterinářů, aby zkontroloval stav zvířat, která v oblasti zůstala.

Podle odhadů nechali farmáři v zóně do 20 kilometrů od postižené elektrárny asi 3000 krav, 130 tisíc prasat a 680 tisíc kuřat. Řada ze zvířat pravděpodobně již pošla hlady, u dalších vláda zvažuje, že je s povolením majitelů usmrtí.

autoři: Zahraničí, ČTK | 24. 4. 2011 17:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama