Ekologie nezabírá. Skleníkových plynů opět přibylo

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
6. 11. 2013 12:54
Pokud se nic nezmění, může být na Zemi na konci století o 4,6 stupně tepleji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Ženeva - Skleníkových plynů loni v atmosféře opět přibylo.

"Nejčerstvější analýza ukazuje, že koncentrace oxidu uhličitého, metanu a oxidu dusného dosáhla nového maxima," tvrdí nejnovější zpráva Světové meteorologické organizace (WMO).

Ty se přitom podle vědců značnou měrou podílejí na klimatických změnách.

Hlavním viníkem je právě oxid uhličitý, který se do ovzduší dostává především při spalování fosilních paliv. Jeho koncentrace v roce 2012 vzrostla o 2,2 částice v milionu částic atmosféry (ppm) na celkových 393,1 ppm. V roce 2011 byl tento nárůst 2,0 ppm.

Pokud bude tento vývoj pokračovat, "mohla by průměrná teplota na Zemi na konci tohoto století být o 4,6 stupně vyšší, než byla před průmyslovou revolucí", uvedl generální tajemník WMO Michel Jarraud.

"V určitých regionech by následky byly katastrofální," varoval.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy