Ekologie nezabírá. Skleníkových plynů opět přibylo

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
6. 11. 2013 12:54
Pokud se nic nezmění, může být na Zemi na konci století o 4,6 stupně tepleji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Ženeva - Skleníkových plynů loni v atmosféře opět přibylo.

"Nejčerstvější analýza ukazuje, že koncentrace oxidu uhličitého, metanu a oxidu dusného dosáhla nového maxima," tvrdí nejnovější zpráva Světové meteorologické organizace (WMO).

Ty se přitom podle vědců značnou měrou podílejí na klimatických změnách.

Hlavním viníkem je právě oxid uhličitý, který se do ovzduší dostává především při spalování fosilních paliv. Jeho koncentrace v roce 2012 vzrostla o 2,2 částice v milionu částic atmosféry (ppm) na celkových 393,1 ppm. V roce 2011 byl tento nárůst 2,0 ppm.

Pokud bude tento vývoj pokračovat, "mohla by průměrná teplota na Zemi na konci tohoto století být o 4,6 stupně vyšší, než byla před průmyslovou revolucí", uvedl generální tajemník WMO Michel Jarraud.

"V určitých regionech by následky byly katastrofální," varoval.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy