Další obraz. Ekologické aktivistky vychrstly polévku na van Goghovy Slunečnice

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 14. 10. 2022 21:35
Ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) v pátek v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku.
Klimatické aktivistky ušpinily rajčatovou polévkou obraz Slunečnice od Vincenta van Gogha. | Video: Reuters

Obraz podle galerie chránilo sklo, takže nebyl poničen, mírně byl však poškozen rám. Ve večerních hodinách, zhruba šest hodin po incidentu, galerie oznámila, že obraz vyčistila a opět už visí na svém místě.

Dvě ženy přišly do místnosti, kde byl obraz vystaven, v 11:00 místního času a vychrstly na něj dvě plechovky rajčatové polévky. Záběry incidentu byly zachyceny na videu. V okamžiku, kdy ženy polily obraz polévkou, je slyšet křik šokovaných návštěvníků a muže, který volá ostrahu.

Následně si ženy přilepily ruku ke zdi a podle Sky News zakřičely: "Co má větší hodnotu? Umění, nebo život?" Cena obrazu z roku 1888 je podle britské stanice odhadována na 72,5 milionu liber (přes dvě miliardy korun). Agentura Reuters píše, že jde o jednu z pěti verzí obrazu, které jsou vystaveny ve světových muzeích a galeriích.

Aktivisté skupiny Just Stop Oil v posledních dnech blokovali silnice v okolí parlamentu. Policie minulou neděli uvedla, že po víkendových protestech ekologických skupin bylo zatčeno více než 100 lidí, píše agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy