reklama
 
 

Egyptský soud zakázal Muslimskému bratrstvu činnost

23. 9. 2013 18:32
Jde o další krok k eliminaci hnutí, jež protestuje proti sesazení prezidenta Mursího.

Káhira - Muslimské bratrstvo dostalo další ránu. Egyptský soud zakázal všechny jeho aktivity a nařídil konfiskaci veškerého majetku, informovala agentura Reuters.

Představitelé islamistického hnutí jsou pronásledováni od začátku července, kdy byl armádou sesazen prezident Muhammad Mursí a dosazena prozatímní vláda.

Ta už začátkem září oznámila, že hnutí bude soudně rozpuštěno. Hnutí se ale proti pondělnímu rozhodnutí soudu může odvolat.

Zatím bratrstvo rozhodnutí justice odsoudilo s tím, že jde o "politickou korupci" a ve svém prohlášení na komunitní síti Twitter uvedlo, že v činnosti nepřestane.

Od vojenského převratu, kdy armáda 3. července v návaznosti na několikatýdenní demonstrace svrhla prezidenta Muhammada Mursího zvoleného právě za bratrstvo, už byly zatčeny desítky vysoce postavených členů hnutí, včetně lídra uskupení Muhammada Badího.

Prokuratura špičky Muslimského bratrstva viní z podněcovaní k vraždám a násilí.

"Vojenská junta se snaží umlčet každého, kdo jí odporuje, rozhodnutí soudu je politicky motivované a je součástí tažení proti Muslimskému bratrstvu," reagovalo dnes islamistické hnutí, z jehož prohlášení citovala agentura AP. Verdikt se jich prý nijak nedotkne, budou dál fungovat - i proto, že jsou "součástí egyptské společnosti".

Pro Muslimské bratrstvo není ilegalita ničím nový. Islamisticky orientované hnutí bylo zakázáno po většinu své 85leté existence.

Situace se změnila až v roce 2011, po pádu autokratického a sekulárního prezidenta Husního Mubaraka. V Egyptě se konaly první demokratické volby a bratrstvo z nich vzešlo vítězně. 

Netrvalo dlouho a novopečená egyptská demokracie se začala drolit. Odpůrci Mursího začaly plnit náměstí a situace se opět vyhrotila. Nakonec zasáhla armáda a prvního řádně zvoleného prezidenta země svrhla. Po převratu ale vyšli do ulic Mursího příznivci a prozatímní vláda vedená Adlím Mansúrem se proto snaží situaci stabilizovat tím, že Muslimské bratrstvo rozloží.

autor: Zahraničí | 23. 9. 2013 18:32

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama