Egypt zažil klidný pátek, protesty měly nízkou účast

ČTK ČTK
23. 8. 2013 21:45
Do mnoha průvodů se zapojily jen desítky, nanejvýš stovky lidí
Příznivci Muslimského bratrstva se modlí během protestů v Káhiře.
Příznivci Muslimského bratrstva se modlí během protestů v Káhiře. | Foto: Reuters

Káhira - Nezvykle klidný den zažil v pátek Egypt po mnoha týdnech tradičních pátečních demonstrací s mnoha mrtvými a zraněnými. Řada mešit zůstala zavřená, mnohé protestní pochody byly zrušeny a do mnoha průvodů se zapojily jen desítky, nanejvýš stovky lidí.

Armádní a policejní jednotky obsadily v obavách z nových projevů masové nespokojenosti s vojenským režimem preventivně důležité posty v centru Káhiry i v okolí metropole, nakonec ale výrazněji nezasahovaly. Jeden demonstrant byl zabit a 25 dalších zraněno ve městě Tanta, kde rozlícení obyvatelé napadli pochod islamistů.

Muslimské bratrstvo vyzvalo své stoupence k protestům pod heslem Pátek mučedníků, jejich výzvu ale tentokrát vyslyšelo podle agentur mnohem méně přívrženců bratrstva a svrženého prezidenta Muhammada Mursího než obvykle.

Průvody demonstrantů měly po poledních pobožnostech vyjít z 28 káhirských mešit. Řada z nich ale zůstala zavřená, do několika málo pochodů se podle agentury Reuters zapojily nanejvýš stovky lidí. Nad hlavami nesli transparenty svrženého prezidenta Muhammada Mursího a skandovali hesla "ne vojenskému puči".

Nejvyšší účast byla zřejmě v káhirské čtvrti Nasr, kde armáda před týdnem násilně vyklidila jeden z hlavních táborů islamistů. Účastníci pochodu tam provolávali hesla, jimiž slibovali "mučedníkům", že "skoncují s vojenskou vládou".

Protestní pochod islamistů se stal terčem útoku obyvatel káhirské čtvrti Šubra al-Chajma, kde obyvatelé napadli demonstranty kamením a holemi.

V Káhiře v pátek nebylo vidět ani silné vojenské hlídky. S odkazem na regule výjimečného stavu, který vojenský režim vyhlásil minulý týden, armáda zesílila hlídky v okolí prezidentského paláce a ministerstva obrany. Obrněné transportéry projížděly kolem mešit, pohybu lidí ale nebránily. Některé ulice v okolí mešit byly přehrazeny ostnatým drátem a zavřené byly přístupy na náměstí Tahrír.

V některých městech pořádkové síly rozehnaly protestující stoupence Muslimského bratrstva slzným plynem a varovnými výstřely.

Mubarak? Bezvýznamný politik

Před justičním palácem v Káhiře se shromáždilo několik desítek členů revolučních skupin s plakáty hlásajícími "Pryč s Husním Mubarakem".

Přišli vyjádřit svou nevoli nad propuštěním exprezidenta z vazební věznice, odkud byl po více než dvouletém zadržování na příkaz soudu ve čtvrtek převezen do domácího vězení ve vojenské nemocnici.

Páteční egyptský tisk se o Mubarakově osudu téměř nezmiňuje, podle místních komentátorů je exprezident, který vládl Egyptu 30 let, než ho v únoru 2011 svrhla vlna masových protestů, už bezvýznamnou politickou veličinou.

Daleko větší pozornost egyptská média věnují věznění vůdců Muslimského bratrstva včetně bývalého prezidenta a Mubarakova nástupce Mursího, jehož minulý měsíc z funkce odstranila armáda.

Od pondělí je ve vazbě i duchovní vůdce organizace Muhammad Badí, který má spolu s dalšími pěti členy vedení v neděli stanout před soudem. Bratrstvo tvrdí, že celami od poloviny srpna prošlo na 400 jeho členů. Podle agentury AP jen před dnešními očekávanými protesty vojáci zadrželi na 80 aktivistů Muslimského bratrstva.

 

Právě se děje

Další zprávy