Soud s Mursím trval pár minut, pokračovat bude v lednu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 4. 11. 2013 12:25
Proces v Káhiře provázejí mimořádně přísná bezpečnostní opatření
Muhammad Mursí má miliony stoupenců, jimž se nezamlouvá, že byl sesazen. Archivní foto.
Muhammad Mursí má miliony stoupenců, jimž se nezamlouvá, že byl sesazen. Archivní foto. | Foto: Reuters

Káhira - V egyptské metropoli Káhiře začal za bezprecedentních bezpečnostních opatření ostře sledovaný proces s exprezidentem Muhammadem Mursím.

Pondělní přelíčení odstartovalo s bezmála dvouhodinovým zpožděním, jelikož se politik podle zdrojů ze soudní síně odmítl převléci do vězeňského úboru.

Posléze bylo jednání přerušeno, jelikož obžalovaní začali vykřikovat. Pokračovat bude až 8. ledna.

 

Trest smrti?

Obžaloba svrženou hlavu státu viní z podněcování k násilí a podílu na smrti deseti demonstrantů, kteří přišli o život při loňských prosincových protestech.

Kromě něj je na lavici obžalovaných 14 členů islamistického Muslimského bratrstva. Pokud jim bude prokázána vina, hrozí jim trest smrti.

Jak napsala ČTK, exprezident si pravděpodobně takový scénář nepřipouští: chce se hájit sám a podle vyšetřovatelů ani nevypovídal s poukazem na fakt, že je stále legitimní hlavou státu.

Dlouho nebylo jasné, zda se Mursí soudu zúčastní. Od nuceného odchodu na začátku července je totiž armádou zadržován na neznámém místě. Nakonec ho ale vrtulník podle zpravodajských serverů do soudní síně přepravil.

 

Tisíce vojáků

Situace v Egyptě je i čtyři měsíce po Mursího sesazení velmi napjatá, soud tak doprovázejí přísná bezpečnostní opatření a budovu policejní akademie ve východní části metropole střeží stovky příslušníků bezpečnostních složek.

 

V celé Káhiře pak podle agentur operuje na 20 000 vojáků. Policisté již ráno zablokovali přístupové cesty k policejní akademii, a to z obav, že se k budově přesunou stovky islamistů, kteří demonstrovali před nedalekým ústavním soudem.

Bezpečnostní opatření byla posílena i na káhirském letišti. Arabští ministři zahraničí, kteří se v neděli účastnili zasedání Ligy arabských států v Káhiře, si podle agentury DPA pospíšili opustit Egypt ještě v noci.

Prozatím se ale vše odehrává bez větších incidentů. Arabská televize Al-Arabíja nicméně informovala, že Mursího stoupenci napadli její reportérku.

Test demokracie

Agentura Reuters označuje proces za test demokracie, jelikož jde během pouhých dvou let o druhý proces s někdejší hlavou státu. A panují obavy, že se Egypt může vrátit k autokratické vládě, byť to generálové odmítají.

Mursího sesazení, které nejen on sám označuje za vojenský puč, vyvolalo v zemi masivní protesty a do ulic vyšly statisíce lidí. Potyčky v ulicích si vyžádaly stovky mrtvých.

Armáda rovněž začala ve velkém stíhat členy Muslimského bratrstva, z něhož prezident vzešel. Samotné hnutí nechala jí dosazená vláda zakázat.

 

Právě se děje

Další zprávy