Ebola ohrožuje africké doly, zaměstnancům měří teplotu

Jan Homolka
9. 9. 2014 18:25
Těžařské společnosti v západní Africe ve svých provozech posilují bezpečnostní opatření proti ebole.
Na ebolu od března zemřelo přes 2000 lidí.
Na ebolu od března zemřelo přes 2000 lidí. | Foto: Reuters

Kapské město - Ochrana afrických dolů před smrtícím virem je pro jejich majitele prioritou. Do svých areálů nepustí nikoho ze zemí zasažených ebolou a nainstalovali termokamery na měření tělesné teploty dělníků. Informovala o tom agentura Reuters.

Zvýšená teplota může signalizovat nakažení ebolou. Stejná zařízení jako nyní v dolech jsou nainstalována například i na letištích - aby se podařilo včas identifikovat přenašeče nemocí, jako jsou SARS a ptačí či prasečí chřipka.

Zaměstnanci jednoho z guinejských dolů musí po pobytu v zasažené oblasti počkat 21 dnů doma před návratem do práce. Inkubační doba nemoci je totiž od dvou do jednadvaceti dnů.

Investice do těžby ebola nezastavila

Ochranná opatření proti ebole doly posilují, zatímco dále investují miliardy dolarů do nových projektů v regionech s obrovským množstvím nevyužitého nerostného bohatství.

V Guineji, zemi bohaté na železnou rudu, očekává vláda investice do těžby ve výši padesáti miliard dolarů (přes bilion korun), řekl ministr pro doly Kerfalla Yansane. V Africe je skoro třetina světových zásob nerostů a geologové předpokládají, že další zdroje nerostů se budou časem odkrývat.

Právě v Guineji byla v březnu zaznamenána první potvrzená úmrtí na ebolu - a odtud se pak virus rozšířil do Libérie, Sierry Leone, Nigérie a Senegalu.

Zakázaná pochoutka

Někteří zdravotní experti věří, že netopýři a další zvířata jsou přirozenými hostiteli viru. Z toho důvodu bylo již v březnu v Guineji zakázáno jíst netopýří polévku, grilovaného netopýra a podobné pokrmy.

Instalaci sonarů odpuzujících netopýry doporučuje těžařským společnostem i David Heymann, londýnský epidemiolog. Také by se podle něj mělo odstoupit od pojídání masa krys a dalších hlodavců.

Ebola se vymyká kontrole

Potvrzených úmrtí v západní Africe je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přes 2100, nakažených je více než 4000. Nejvíc obětí hlásí Libérie, skoro devět set.

Podle Margaret Chanové, ředitelky organizace, se ebola vymyká kontrole. 

Organizace varovala, že na boj s ebolou je potřeba minimálně 600 milionů dolarů (přes 12 miliard korun). Než se povede dostat virus pod kontrolu, může se podle ní nakazit více než dvacet tisíc lidí.

Chanová epidemii popisuje jako "největší, nejvážnější a nejkomplexnější, jakou jsme kdy viděli".

 

Právě se děje

Další zprávy