Pomozte Africe s ebolou, žádají premiéra Lékaři bez hranic

Jan Hejl Jan Hejl
8. 9. 2014 16:09
Organizace vyzvala českého ministerského předsedu v otevřeném dopise, aby česká vláda pomohla západní Africe.
Afrika bojuje s ebolou.
Afrika bojuje s ebolou. | Foto: Reuters

PrahaEbola se šíří západní Afrikou. Nezisková organizace Lékaři bez hranic proto vyzývá českého premiéra Bohuslava Sobotku, aby se jeho vláda do boje proti epidemii výrazněji zapojila.

Lékaři bez hranic Sobotkovi a dalším třem ministrům poslali otevřený dopis, ve kterém kabinet žádají o okamžitou pomoc zasaženým zemím.

Podle organizace by Česko mělo nasadit všechny své možné kapacity na boj se smrtící epidemií.

Vyspělé země by měly pomoct

Pavel Gruber, ředitel české pobočky Lékařů bez hranic, si myslí, že Africké státy potřebují více než peníze hlavně izolační zařízení a kvalifikovaný personál.

"Jsme přesvědčeni o tom, že Česká republika má dostatečné kapacity pro boj s biologickými hrozbami a může je nabídnout," tvrdí.

Podle něj je klíčové, aby se do boje proti vysoce nakažlivému viru zapojily i vyspělé země.

"Země rozvinutého světa, mezi něž Česká republika bezesporu patří, nemohou dál sedět s rukama v klíně a omezovat svou aktivitu na ochranu vlastního území," dodal Gruber.

Vláda zváží případná opatření

Sobotka na základě otevřeného dopisu pověřil ministerstvo zdravotnictví, aby epidemii v Africe sledovalo.

"Podnět předám ministrovi zdravotnictví Němečkovi, který se jím bude v koordinaci s ministrem zahraničí a obrany zabývat a navrhne případná další opatření či pomoc," sdělil deníku Aktuálně.cz premiér.

Lékaři bez hranic argumentují, že krvácivá horečka se v Africe rozšiřuje závratnou rychlostí a ebole často podléhají i zdravotníci, kteří proti ní bojují.
Upozorňují také na přetíženost izolačních center pro léčbu a žalostnou situaci afrických zdravotnických systémů.

"V Sierra Leone se na ulicích rozkládají vysoce infekční mrtvá těla, která nedávají jinou možnost, než se soustředit spíše na budování krematorií než nových center na léčbu eboly," píše v dopise organizace.

Lékaři bez hranic v Africe provozují pět léčebných center s celkovou kapacitou 480 lůžek, ve kterých přijali více než 2 000 pacientů.

Od začátku roku se ebolou nakazilo asi 4000 lidí, více než polovina z nich zemřela. Virus nejvíce zabíjí v západoafrických státech – Libérii, Sieře Leone a Guineji. Případy úmrtí však hlásí i Nigérie, jeden nemocný je v Senegalu.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že virus může řádit šest až devět měsíců, než se jej podaří dostat pod kontrolu.

 

Právě se děje

Další zprávy