Dvě třetiny Francouzů schvalují deportace Romů

Zahraničí Zahraničí
27. 8. 2010 8:25
Sarkozy čelí kritice doma i v Evropě, ale veřejnost má na své straně
Foto: Reuters

Paříž - Francouzská vláda a prezident jsou sice kritizováni za deportace Romů opozicí, katolickou církví, lidskoprávními aktivisty i Evropskou komisí, ale veřejnost ve Francii tvrdý postup vůči romským provizorním osadám a tábořištím podporuje.

Podle průzkumu, který zveřejnil deník Le Figaro, schvaluje repatriace rumunských a bulharských Romů, kteří nemají dokumenty nebo peníze nutné na dlouhodobý pobyt, 65 procent Francouzů.

Likvidaci romských tábořišť poblíž velkých měst podporuje dokonce 69 procent dotázaných.

Průzkum provedla agentura Opinionway na zakázku pro Le Figaro, což je pravicový deník, blízký vládě a prezidentovi Nicolasi Sarkozymu.

Francouzská policie vyklízí místa, kde se balkánští Romové shromažďují se svými karavany. Například na severu Francie v okolí Lille.

Letadla s deportovanými lidmi odlétají na Balkán z Lyonu a Paříže. Každý, kdo souhlasí se svým vyhoštěním a neklade odpor, má nárok na 300 eur (dospělý) či 100 eur (dítě).

Od začátku roku už Francouzi vyhostili přes osm tisíc Romů.

Prezident Nicolas Sarkozy v létě vydal pokyn k likvidaci romských tábořišť, které označil za centra obchodování s lidmi a místa s nepřijatelnými hygienickými a životními podmínkami.

Nicolas Sarkozy.
Nicolas Sarkozy. | Foto: Sport

Policie tvrdí, že rumunští občané mají vysoký podíl na kriminalitě v okolí Paříže.

Vládní rétoriku a postup napadá levicová opozice, ale také někteří pravicoví politici. Například bývalý premiér Dominique de Villepin. Frakce socialistů v Evropském parlamentu včera vyzvala Evropskou unii, aby přiměla Paříž k zastavení repatriací.

Velmi ostře se postavili proti policejním zásahům představitelé francouzské římskokatolické církve.

Sarkozy je obviňován také z populismu a z toho, že si současnými opatřeními snaží získat ztracenou popularitu, protože podle průzkumů veřejného mínění bude mít velký problém zvítězit v prezidentských volbách v roce 2012.

Deportace Romů kromě toho přinesly napětí do francouzsko-rumunských vztahů, zatímco Bulharsko na rozdíl od Rumunska vyjádřilo pro kroky Paříže pochopení.

 

 

Právě se děje

Další zprávy