Havlová zavzpomínala: Velké příběhy často smrtí skončí

Domácí Domácí
17. 12. 2013 12:15
Na 18. prosince připadá druhé výročí smrti bývalého prezidenta Václava Havla.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dagmar Havlová k druhému výročí úmrtí někdejšího prezidenta a disidenta Václava Havla otevřeně promluvila o jeho posledních chvílích.

V rozhovoru Lidovým novinám řekla, že neměla tušení, že Václava Havla tehdy vidí naposledy. Lékaři ji prý uklidňovali, že je jeho zdravotní stav oproti uplynulým měsícům lepší.

Havlová také mluvila o přípravě posledního rozloučení s manželem, kdy musela spolupracovat s exprezidentem Václavem Klausem. Ten měl prý výhrady k výběru řečníků, kteří na pohřbu promluvili, a neschvaloval ani průvod na Hrad.

"Václav Klaus pěší průvod za rakví zpochybňoval, říkal, že se to nedá stihnout. Byl až trochu nepříjemný tím, jak stále opakoval, že určitě přijdeme pozdě," sdělila Havlová.

Havlová dále ocenila, kolik škol, parků a ulic se po slavném dramatikovi rozhodlo přejmenovat. Prý ale musela i některé návrhy odmítnout, nechtěla, aby se na Havlově památce někdo zviditelňoval.

Herečka také zopakovala poděkování sestrám řádu boromejek, které jí s manželem v posledních chvílích pomáhaly.

"Jsem boromejkám vděčná, že mi v těch několika posledních měsících pomohly. Václav chtěl mermomocí jet jako každé léto na Hrádeček a tam bych to sama už vůbec nezvládla," uvedla Havlová.

Havlová vzbudila velikou podporu a obdiv veřejnosti, když po smrti Václava Havla neodstoupila z představení ve Vinohradském divadle.

"Přátelé mě přemlouvali, ať alespoň to první představení zruším. Jenomže já jsem herečka ze staré školy," řekla Havlová s tím, že velké příběhy často smrtí musí skončit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy