Havlová zavzpomínala: Velké příběhy často smrtí skončí

Domácí Domácí
17. 12. 2013 12:15
Na 18. prosince připadá druhé výročí smrti bývalého prezidenta Václava Havla.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dagmar Havlová k druhému výročí úmrtí někdejšího prezidenta a disidenta Václava Havla otevřeně promluvila o jeho posledních chvílích.

V rozhovoru Lidovým novinám řekla, že neměla tušení, že Václava Havla tehdy vidí naposledy. Lékaři ji prý uklidňovali, že je jeho zdravotní stav oproti uplynulým měsícům lepší.

Havlová také mluvila o přípravě posledního rozloučení s manželem, kdy musela spolupracovat s exprezidentem Václavem Klausem. Ten měl prý výhrady k výběru řečníků, kteří na pohřbu promluvili, a neschvaloval ani průvod na Hrad.

"Václav Klaus pěší průvod za rakví zpochybňoval, říkal, že se to nedá stihnout. Byl až trochu nepříjemný tím, jak stále opakoval, že určitě přijdeme pozdě," sdělila Havlová.

Havlová dále ocenila, kolik škol, parků a ulic se po slavném dramatikovi rozhodlo přejmenovat. Prý ale musela i některé návrhy odmítnout, nechtěla, aby se na Havlově památce někdo zviditelňoval.

Herečka také zopakovala poděkování sestrám řádu boromejek, které jí s manželem v posledních chvílích pomáhaly.

"Jsem boromejkám vděčná, že mi v těch několika posledních měsících pomohly. Václav chtěl mermomocí jet jako každé léto na Hrádeček a tam bych to sama už vůbec nezvládla," uvedla Havlová.

Havlová vzbudila velikou podporu a obdiv veřejnosti, když po smrti Václava Havla neodstoupila z představení ve Vinohradském divadle.

"Přátelé mě přemlouvali, ať alespoň to první představení zruším. Jenomže já jsem herečka ze staré školy," řekla Havlová s tím, že velké příběhy často smrtí musí skončit.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy