Zlé, říká Krejčíř po smrtícím výbuchu u svého obchodu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 13. 11. 2013 15:38
Jednou z obětí exploze v Johannesburgu je údajně hledaný Čech Jan Charvát.
Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu v roce 2011.
Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu v roce 2011. | Foto: Reuters

Johannesburg - Jihoafrická policie vyšetřuje okolnosti úterního výbuchu v johannesburském obchodě uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře. Podle místního tisku existují indicie, že šlo o sebevražedný atentát.

Při explozi zahynuli dva údajní společníci Radovana Krejčíře. Podle serveru EyeWitness News (EWN) experti ve středu ráno vyloučili, že by se na místě nacházela další nálož.

Podle České televize je jedním z mrtvých český podnikatel Jan Charvát, na něhož byl v Česku vydán zatykač kvůli daňovým podvodům.

Krejčíř podle zdrojů EWN v době exploze v obchodě nebyl. Policie na něj nenahlíží ani jako na podezřelého.

Nemůžu mluvit, brácho

Krejčíř se po úterních událostech uchýlil do ústraní a nekomunikuje. "Nemůžu mluvit, brácho. Je to opravdu zlé, jsou tu velké problémy," citoval server timeslive.co.za Krejčíře s tím, že podnikatel odmítl hovořit. Policie tvrdí, že neví, kde se Krejčíř skrývá.

Jeho advokát Eddie Klaasen řekl, že momentálně nezná žádné podrobnosti k incidentu.

Exploze si vedle dvou mrtvých vyžádala také pět zraněných, z toho tři lidé jsou zraněni vážně a jejich stav je kritický. Identita obětí není podle enca.com známa. Česká televize nicméně s odkazem na své zdroje uvedla, že mrtvými jsou Charvát a jistý jihoafrický spolupracovník Krejčíře.

Muž s brašnou

Na místě celou noc pracovali kriminalisté a forenzní experti. "Stále ještě musíme zjistit, jaký druh výbušniny to byl," citoval Post jednoho ze zasahujících kriminalistů.

Prozatím se má za to, že trhavinu do obchodu zřejmě přinesl muž s brašnou. Po explozi se zřítila část střechy budovy.

Zraněné, kteří jsou v nemocnici, hlídá policie. "Je to nebezpečné. Našli jsme u jednoho ze zraněných střelnou zbraň. Nevíme, kdo je kdo, obáváme se o naše pacienty," prohlásil jeden z lékařů.

Výbuch zazněl kolem 17:30 místního času (16:30 SEČ) před prodejnou zlata a šperků, poblíž nákupního centra Eastgate Mall, uvedl superintendant Wilfred Kgasago.

Známá firma

Server EWN uvedl, že se exploze odehrála u obchodu, jehož majitelem je Krejčíř. Na twitterovém účtu EWN se objevily záběry výkupny zlata a diamantů Moneypoint s vytlučenými okny.

O Krejčířovi jihoafrická média dlouhodobě píšou jako o jedné z hlavních postav místního podsvětí a spojují ho nejméně s osmi vraždami. Krejčíř veškerá obvinění odmítá jako nepodložená.

Uprchlý Čech je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy tam dorazil ze Seychel s falešným pasem. České policii unikl o dva roky dříve při domovní prohlídce. Český soud ho loni na podzim nepravomocně odsoudil k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik.

České úřady dlouhodobě usilují o Krejčířovo vydání do vlasti, zatím neúspěšně. Krejčíř by chtěl v Jihoafrické republice zůstat a požádal o politický azyl. Místní úřady mu ho loni odmítly udělit, Krejčíř se ale proti tomu odvolal a nyní čeká na výsledek odvolacího řízení.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy