V Kosovu zadrželi Albánce připravující teroristický útok

ČTK ČTK
12. 11. 2013 18:15
Dva z šesti zadržených se zřejmě zúčastnili bojů v Sýrii na straně povstalců.
Ilustrační foto z Kosova.
Ilustrační foto z Kosova. | Foto: Reuters

Priština - Policie v Kosovu zadržela šest kosovských Albánců podezřelých z přípravy teroristického útoku, zřejmě inspirovaného islamistickou ideologií. Ke skupině patří ještě jedna osoba, která je však na útěku. Uvedla to v úterý tamní policie.

Dva ze zadržených se zřejmě zúčastnili bojů v Sýrii na straně povstalců. Další dva jsou podezřelí z útoku na dva americké mormonské misionáře, který spáchali v Prištině dva dny před svým zadržením 5. listopadu, sdělil agentuře AP vyšší policejní důstojník, který se na vyšetřování podílí.

Úřady údajnou teroristickou buňku sledovaly tři měsíce. Na její stopu policii přivedl zachycený telefonát, při němž byl podle všeho s další osobou kosovského původu osnován útok v nejmenované zemi, sdělil další policista, který je členem protiteroristického týmu.

Čtyři podezřelé zadrželi v jednom prištinském parku tajní policejní agenti, kteří se vydávali za obchodníky se zbraněmi. Další člen skupiny padl do rukou policie v centru kosovské metropole a šestý ve městě Gnjilane na východě bývalé jihosrbské provincie.

Není jasné, zda policie zjistila, kdo měl být terčem útoku, ani o jaké zbraně měli podezřelí zájem. V jejich bytech se ale našly odstřelovačské pušky, pistole a materiál k výrobě improvizovaných výbušných zařízení.

Nejmenovaný justiční pracovník podle AP řekl, že podezřelí byli tajně natáčeni, byly jim odposlouchávány telefony a kontrolována elektronická pošta. Další podrobnosti ale vzhledem k probíhajícímu vyšetřování sdělit nechtěl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy