Duchovní vůdce islamistů dostal 90 roků vězení

ČTK ČTK
15. 7. 2013 13:28
Ghulam Azam se podle bangladéšského soudu dopustil zločinů během války za nezávislost
Foto: Aktuálně.cz

Dháka - Zvláštní soud v Bangladéši odsoudil k 90 letům vězení duchovního vůdce největší bangladéšské islámské strany.

Rozsudek padl, když ho soud shledal vinným ze zločinů spáchaných během války za nezávislost země na Pákistánu v roce 1971.

Žaloba původně požadovala trest smrti. Jednání soudu už předem vyvolalo značné protesty a dá se očekávat, že nová vlna nepokojů propukne i nyní, napsala agentura AFP.

Podpora Pákistánu

Devadesátiletý Ghulam Azam byl v době boje za nezávislost předsedou strany Bangladéšské islámské společenství (Džamáate islámí).

Soud ho shledal vinným, že podporoval pákistánskou armádu tím, že pomohl vytvořit milice. Ty jsou podezřelé, že přinejmenším částečně přispěly ke smrti tří milionů lidí, jak uvádí bangladéšská vláda. Krom toho se podle soudu dopustil vraždy a mučení.

Zvláštní soud zřídila nynější bangladéšská vláda v roce 2010 s cílem vypořádat se s těmi, kdo za války za nezávislost kolaborovali s pákistánskými silami a kteří se pokoušeli zabránit tomu, aby se tehdejší Východní Pákistán (dnešní Bangladéš) stal samostatnou zemí.

Kritika tribunálu

Organizace pro lidská práva ale uvádějí, že tribunál nesplňuje mezinárodní právní normy. Dosud soud vynesl čtyři rozsudky.

Přívrženci islámské opozice se snaží úřady přimět k zastavení soudů opakovanými stávkami a demonstracemi. Od ledna bylo v protestech zabito přes 100 lidí.

Strana Bangladéšské islámské společenství připouští, že nesouhlasí s odtržením Bangladéše od Pákistánu, ale obvinění z válečných zločinů odmítá.

 

Právě se děje

Další zprávy