Cambridge (Velká Británie) - Dva lidé byli v pátek zatčeni v Cambridge poté, co se na budově studentské společnosti, kde v pátek debatoval někdejší šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn, objevily protestní graffiti a plakáty.
Před budovou se shromáždila stovka protestujících studentů. Advokát newyorské pokojské, která Strausse-Kahna obvinila ze znásilnění, označil v Cambridge vystoupení bývalého šéfa fondu za urážku. Na Strausse-Kahna čekal naplněný sál.
Na přednášku pozvala Strausse-Kahna přezdívaného také DSK studentská debatní společnost Cambridge Union Society. Na zdi její budovy se v pátek objevily nápisy požadující smrt DSK či tvrdící, že "ženy si zaslouží něco lepšího". Policie na místě zatkla dvacetiletého muže a jednadvacetiletou ženu.
Studenti: Již ne násilí, již ne znásilňování
Strauss-Kahn vešel do budovy postranním vchodem za ochrany osobních strážců, kteří se postrkovali s fotografy a jedním demonstrantem. Další drželi transparent DSK tu není vítán a křičeli Již ne násilí, již ne znásilňování. Na debatu se Straussem-Kahnem v Cambridge Union Society nemají přístup novináři.
Zájem o přednášku byl tak velký, že se o účastnících rozhodovalo losem. Tématem byl stav světové ekonomiky, avšak padly také otázky týkající se obvinění vznesenému proti finančníkovi v New Yorku. Strauss-Kahn na to odvětil, že byl obžaloby zproštěn.
Demonstranti venku volali DSK, odejdi, styď se nebo Spravedlnost pro (Nafissatou) Diallovou, což je pokojská, která ho obvinila ze znásilnění. Křik zvenčí pronikal až do sálu a Strauss-Kahn na něj reagoval v angličtině: "Dělají si, co chtějí, ale myslím, že se mýlí."
Advokát pokojské: Proč jste ho zvali?! Jsem ohromen
Advokát Douglas Wigdor zastupující pokojskou Nafissatou Diallovou řekl stovce studentů právnické fakulty a zhruba stejnému počtu novinářů, že je ohromen pozváním pro Strausse-Kahna. "Proč studentská unie otevřela své brány muži obviněnému z toho, že použil moc šéfa MMF, aby sexuálně napadl ženu, a který je nyní zapleten do skandálu kolem prostitutek?" řekl Wigdor.
Dvaašedesátiletý Strauss-Kahn byl obviněn ze znásilnění pokojské, ale prokuratura pak od žaloby odstoupila. Bývalý šéf MMF byl nicméně nucen odstoupit z vedení Mezinárodního měnového fondu a na povrch vyplavala řada nelichotivých informací o jeho vztahu k ženám.
V únoru byl vyslýchán ve vazbě ve francouzském Lille kvůli podezření, že při účasti na večírcích s prostitutkami mohl napomáhat kuplířství. Mohl by být stíhán za zneužití svého postavení; ženy prý byly placeny jeho dvěma přáteli ze severní Francie a tito podnikatelé vynaložené peníze uváděli mezi výdaji svých společností.
Jeho vystoupení v Cambridge předcházela petici požadující zrušení debaty, kterou podepsalo asi 750 lidí.
Cambridge Union Society hájila jeho pozvání tím, že tak hájí svobodu projevu a protože Strauss-Kahn má "výjimečné znalosti ve svém oboru". Proto byl pozván, uvedla unie, která v minulosti zvala tak různorodé osobnosti, jako je tibetský dalajlama či někdejší vůdce francouzské krajní pravice Jean-Marie Le Pen.