Moskva - Mezi Ruskem a latinskoamerickými zeměmi se v poslední době vztahy velmi oteplily. Může za to především rostoucí ruské sebevědomí a nástup latinskoamerické levice, která je v několika zemích rozhádaná s tradiční regionální mocností - Spojenými státy.
Vedle námluv s Venezuelou, Bolívií, Brazílií nebo Nikaraguou Rusko nyní také rychle obsazuje ztracené pozice na Kubě, o kterou přestalo mít zájem na konci studené války. A obnovení nadstandardních vztahů se nijak nebrání ani tamní režim bratrů Castrových.
Po listopadové návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na "ostrově svobody" se nyní Raúl Castro vydal na reciproční cestu do Moskvy. Jako první kubánský prezident od konce studené války.
Skvělé a ještě lepší vztahy
Vztahy mezi oběma zeměmi na dlouho pošramotilo ukončení bohaté pomoci východního bloku na začátku devadesátých let, což uvrhlo kubánskou ekonomiku na pokraj kolapsu. Zhoršil je i Vladimir Putin, který roku 2001 uzavřel poslední ruskou základnu na ostrově, a tak Havanu ochudil o další příjmy.
V minulém roce však došlo k obratu a Castro a Medveděv mají v Moskvě podepsat řadu bilaterálních dohod, které se budou týkat energetiky, obchodu, investic i kulturních a humanitárních záležitostí.
"Jako mnoho jiných vidíme znovuzrození Ruska jako důležitý faktor," řekl Raúl Castro dle agentury ITAR-TASS na tiskové konferenci po svém příletu. "Vztahy mezi Ruskem a Kubou jsou skvělé a tato návštěva Moskvy bude sloužit k jejich dalšímu posílení."
Jednání mezi oběma delegacemi začne až v pátek, předtím bude Medveděv Castra hostit ve svém venkovském domě nedaleko Moskvy.
Ekonomické spojenectví
Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova jde o ekonomické, a nikoli ideologické spojenectví jako za časů SSSR. Moskva Kubě opětovně nabídne diplomatickou podporu v otázce zrušení amerického embarga a jednat se bude i o investicích do kubánského ropného a nerostného průmyslu.
Spíše než jako na obnovení partnerství z dob studené války, které kdysi přivedlo svět nejblíže jaderné válce (karibská krize v roce 1962), je tak vhodné na Castrovu návštěvu pohlížet jako na posílení kontaktů Kuby se silným světovým hráčem a potenciálně důležitým obchodním partnerem.
Kubánské hospodářství, které bylo nejdříve závislé na obchodu se Španělskem, pak se Spojenými státy a nakonec s východním blokem, se od konce studené války snaží diverzifikovat. Pragmatičtější a méně ideologický postoj zaujala vláda Raúla Castra i k nové administrativě v USA.
Konspirátoři však mohou dumat nad tím, co vlastně bude na své týdenní návštěvě Castro v Rusku dělat. Úřady vydaly pouze informace o jeho pátečním programu, o zbytku mlčí.