Lékař GRU, který měl otrávit Skripala, dostal státní vyznamenání za službu na Krymu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 9. 10. 2018 14:02
Investigativní server Bellingcat odhalil pravou identitu druhého z Rusů, které Britové viní z útoku na bývalého dvojitého agenta Skripala.
Alexandr Miškin, který je podezřelý z vraždy Sergeje Skripala
Alexandr Miškin, který je podezřelý z vraždy Sergeje Skripala | Foto: ČTK

Londýn - Druhý z Rusů podezřelých z pokusu o vraždu bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala dostal od prezidenta Vladimira Putina nejvyšší státní vyznamenání.

Tvrdí to investigativní web Bellingcat, který se odvolává na veřejné zdroje a svědectví známých Alexandra Miškina. Bellingcat rovněž uvedl, že má k dispozici naskenovanou kopii Miškinova pasu

Alexandr Miškin, lékař vojenské rozvědky GRU, přicestoval do Velké Británie, kde Skripal žije, na jméno Alexandr Petrov. Britské úřady ale už dříve sdělily, že příslušníci GRU pravděpodobně do Británie přicestovali pod falešnými jmény.

Muž je podle ruských investigativních novinářů držitel řádu Hrdiny Ruské federace. Dostat jej měl od prezidenta Putina za utajené aktivity na Krymu. Ukrajinský poloostrov v roce 2014 Rusko anektovalo.

Podle obyvatel městečka Lojga, odkud Miškin pochází, existuje i fotografie, která udílení vyznamenání zachytila.

Miškin se podle Bellingcatu narodil v roce 1979 v Archangelské oblasti. Na elitní vojenské lékařské škole vystudoval na vojenského lékaře pro ruské námořnictvo. Ještě během studií jej naverbovala GRU; v roce 2010 se přestěhoval do Moskvy, kde dostal krycí jméno, falešný občanský průkaz a falešný pas na jméno Alexandr Petrov.

V období 2011 až 2018 pod tímto jménem podle webu Bellingcat hodně cestoval, a to především na Ukrajinu a do moldavského separatistického regionu Podněstří. Na Ukrajině byl i v roce 2013 během protestů, které vedly k pádu proruské vlády v Kyjevě.

Miškinova hodnost je podle Bellingcatu neznámá, podle odsloužených let by ale mohl být v době pokusu o otravu Skripala podplukovníkem nebo plukovníkem.

Bellingcat a britský deník The Daily Telegraph již dříve zveřejnily údajnou pravou totožnost prvního z mužů podezřelých z útoku v Británii, kterým je podle nich 39letý plukovník GRU ověnčený řadou medailí Anatolij Čepiga. Veřejnosti byl předtím známý jako Ruslan Boširov. Čepiga podle listu bojoval v konfliktech v Čečensku a na Ukrajině a je držitelem nejvyššího ruského vyznamenání.

Na oba údajné pachatele březnového útoku nervově paralytickou látkou typu novičok v Salisbury byl už dříve vydán evropský zatykač. Britská prokuratura věří, že má dostatek důkazů pro jejich odsouzení za přípravu vraždy Skripala a za pokus o vraždu jeho dcery Julije. Také dvojici podezírá ze zabití Dawn Sturgessové, která s novičokem náhodou přišla do kontaktu v červenci. Rusko jakýkoli podíl na těchto událostech popírá.

Oba muži v zářijovém rozhovoru s ruskou televizní stanicí RT připustili, že Salisbury v březnu navštívili jako turisté, odpovědnost za útok ale odmítli.

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy