Ruský turista ze Salisbury je plukovník GRU, který bojoval v Čečensku a na Ukrajině

ČTK ČTK
26. 9. 2018 19:30
39letý plukovník ruské vojenské rozvědky Anatolij Vladimirovič Čepiga do Británie přicestoval v březnu pod falešným jménem Ruslan Boširov.
Na fotce vpravo je agent GRU Anatolij Vladimirovič Čepiga, dříve známý jako Ruslan Boširov.
Na fotce vpravo je agent GRU Anatolij Vladimirovič Čepiga, dříve známý jako Ruslan Boširov. | Foto: ČTK

Londýn - Jedním z mužů obviněných za útok na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala je 39letý plukovník ruské vojenské rozvědky Anatolij Vladimirovič Čepiga.

Britský deník The Telegraph takto označil muže, který je dosud známý veřejnosti jako Ruslan Boširov. Čepiga podle listu bojoval v konfliktech v Čečensku a na Ukrajině a je držitelem nejvyššího ruského vyznamenání.

Správnost identifikace údajně potvrdily i zdroje televize Sky News, britské úřady zatím odhalení nekomentovaly.

Británie z otravy Skripala a jeho dcery nervovým jedem obvinila kromě Boširova také muže, který je známý jako Alexandr Petrov. Britské úřady dříve uvedly, že příslušníci vojenské rozvědky GRU pravděpodobně do Británie cestovali pod falešnými jmény.

Muži odpovídající vzhledem fotografiím zveřejněným britskou policií později v rozhovoru s televizí RT řekli, že Boširov a Petrov jsou jejich skutečná jména a že do Skripalova bydliště v jihoanglickém Salisbury přijeli za památkami.

The Telegraph napsal, že skutečnou identitu Boširova odhalil ve spolupráci s investigativním webem Bellingcat. Zjištění podle listu ukazuje jako lži tvrzení (ruského prezidenta Vladimira) Putina o tom, že jsou to nevinní civilisté.

Toto odhalení eliminuje jakékoli zbývající pochybnosti o tom, že dva podezřelí v otravě novičokem byli ve skutečnosti ruskými agenty na tajné vládní misi," napsala mezinárodní reportérská skupina Bellingcat

Vyznamenání od Putina

Čepiga prý v roce 2001 dokončil studia na vojenské akademii na ruském Dálném východě a poté nastoupil k útvaru speciálních jednotek, s nimiž absolvoval tři turnusy ve druhé čečenské válce.

V roce 2014 byl podle The Telegraph vyslán na Ukrajinu. O několik měsíců později mu prezident Putin udělil řád Hrdiny Ruské federace při "utajené ceremonii".

The Telegraph dále zjistil, že Čepigův komplic do Británie cestoval pod svým pravým křestním jménem a krycí bylo pouze příjmení. Protiteroristická policie údajně jeho pravou totožnost zná.

The Telegraph citoval nejmenovaného bývalého vysokého důstojníka ruské armády, podle nějž nasazení osoby s hodností a zkušenostmi Čepigy v Salisbury naznačuje, že rozkaz o útoku přišel "z nejvyšších pater". Takový je i postoj britských úřadů.

Čepiga je podle novinářů držitelem více než 20 vyznamenání. Na rozdíl od dalších osob oceněných nejvyšším vyznamenáním, které zpravidla veřejně předává ruský prezident osobně, o něm však není mnoho veřejně dohledatelných informací.

The Telegraph citoval z příspěvku na webové stránce ruských veteránů, kde se píše, že "v prosinci 2014 byl plukovník Čepiga oceněn řádem Hrdina Ruské Federace za vykonávání mírové mise".

Vyznamenání svých absolventů ohlašuje na svých stránkách také vojenská akademie ve východoruském Blagoveščensku. Podle Bellingcat jsou zde jako poslední dva uvedeni právě Čepiga a jistý Alexandr Popov. Záznamy o ostatních absolventech obsahují detailní popisy jejich zásluh, poslední dva případy doprovází pouze fráze "dekretem od ruského prezidenta".

Na oba údajné pachatele incidentu v Salisbury byl už dříve vydán evropský zatykač. Britská prokuratura věří, že má dostatek důkazů pro jejich odsouzení za přípravu vraždy Skripala a pokus o vraždu jeho dcery Julije. Také muže podezírá ze zabití Dawn Sturgessové, která s novičokem náhodou přišla do kontaktu v červenci. Rusko jakýkoli podíl na událostech odmítá.

VIDEO: Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Rusové vinění z otravy Skripala

Podezřelí z výbuchu ve Vrběticích. Takto se hájili v propagandistickém rozhovoru | Video: Reuters

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 4 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy