Drákulův hrad už je opět Habsburků

lem
26. 5. 2006 15:15
Bukurešť - Více než šedesát let poté, co komunistický režim zkonfiskoval Drákulův hrad v Karpatech, předá rumunská vláda klíče jeho bývalým majitelům.
Středověká pevnost Bran, kde měl údajně žít rumunský Drákula, mění majitele.
Středověká pevnost Bran, kde měl údajně žít rumunský Drákula, mění majitele. | Foto: Aktuálně.cz

Po letech neúspěšných pokusů o navrácení komunisty zabaveného majetku se na rumunskou královskou rodinu přece jen usmálo štěstí.

Drákulův hrad patří newyorskému architektovi

V uplynulém roce přijal tamní parlament nový restituční zákon, díky kterému dnes newyorský architekt a vnuk rumunské královny Marie Dominik Habsburský získá zpět hrad Bran.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Legendární Drákula

  • V Ceausescově éře byl středověký princ Vlad popisován jako rumunský hrdina, který dokázal odolat cizím armádám.
  • Ve skutečnosti byl Vlad sadistickým šlechticem 15.století, který terorizoval oblast celé Transylvánie.
  • Legenda o Drakulovi lákala a stále láká na Brad desetitisíce návštěvníků, přestože zde legendární postava rumunských dějin nikdy nežila.
  • Po dlouhém období oprav byla historická památka znovuotevřena v roce 1993.
  • Nejznámější obyvatelkou hradu byla rumunská královna Marie, babička současného majitele Dominika Habsburského.

"Bylo to v zimě roku 1947, když přišli komunisté a tím, že musíme hrad okamžitě opustit," vzpomínal podle agentury AP Dominik Habsburský. "Museli jsme odejít ze země pouze s minimem věcí."

Hrad, jehož cena se nyní odhaduje na 25 milionů dolarů, byl komunistickou vládou zabaven v roce 1948 a po celá léta chátral. Později se stal vyhledávanou turistickou památkou známou jako Drákulův hrad, přestože princ Vlad Nabodávač alias Drákula v něm nikdy nežil.

Středověká pevnost na skalním výběžku totiž inspirovala nejdříve spisovatele Brama Stockera k napsání knihy a o řadu let později také desítky filmařů.

"Je to fikce a ne příliš pěkná. Pro mě to byl vždy můj domov a domov mé matky a babičky. Jsem rád, že se konečně mohu vrátit zpět," podotkl k legendě o Drákulovi staronový majitel.

Díky EU se dočkal i král Michal

Rumunský král Michal I. se zase může těšit z pozemků kolem letního zámečku Peles. Za budovu samotnou pak dostal kompenzace ve výši 30 milionů euro a možnost kdykoliv ji využít pro reprezentativní účely.

Přijetím nového restitučního zákony v roce 2005, tedy dva roky před původně očekávaným vstupem Rumunska, se tak vláda v Bukurešti rozhodla po letech sporů a komplikovaného vyjednávání vyslat do Bruselu jasnou zprávu. "Vypořádali jsme se s minulostí, učinili jsme spravedlnosti zadost."

"Rumunsko se snaží splnit kritéria pro vstup do Evropské unie a současně se zdá, že je připraveno vypořádat se z vlastní minulostí a zaplatit škody, které způsobila dlouholetá vláda komunistů," tvrdí britský historik Dennis Diletant v rozhovoru pro Svobodnou Evropu.

Pro zbylé restituenty, kterým není možné zabavený majetek vrátit, je připraven speciální fond, do něhož míří miliony euro z  privatizace rumunských bank, pošt či státem vlastněných společností.

Karel Habsburský v Rakousku neuspěl

S návratem původního majetku členům královských rodin má zkušenosti celá řada zemí jihovýchodní Evropy.

Pozemky kolem letního sídla Peles vrátila rumunská vláda králi Michailu I.
Pozemky kolem letního sídla Peles vrátila rumunská vláda králi Michailu I. | Foto: Aktuálně.cz

V roce 2000 musel do sporu řeckého krále Konstantina a vlády dokonce zasáhnout Evropský soud pro lidská práva. Řecké rozhodnutí z roku 1994, kterým byl zkonfiskován veškerý majetek královské rodiny, prohlásil za ilegální a řecká královská rodina se dočkala navrácení zabaveného majetku.

O rok později byl povolen návrat do bělehradského paláce jugoslávskému princi Alexandru. V roce 2003 restituoval majetek v hodnotě milionů dolarů bývalý bulharský král a tehdejší premiér Simon II.

V následujícím roce požádal o navrácení majetku zabaveného nacisty Karel Habsburský, vnuk posledního rakousko-uherského císaře Karla I. Potomci rakouského panovnického rodu Habsburků svůj majetek nakonec zpět nedostali. Majetek tak i nadále zůstává ve vlastnictví rakouského státu.

Co se děje v České republice:

 
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
 
Pohled na hrad Bouzov z ptačí perspektivy tak, jak jej nabízí návštěvníkům oficiální průvodce Bouzovem na stránkách www.hrad-bouzov.cz.
Pohled na hrad Bouzov z ptačí perspektivy tak, jak jej nabízí návštěvníkům oficiální průvodce Bouzovem na stránkách www.hrad-bouzov.cz. | Foto: Aktuálně.cz
 
Chrám sv. Barbory - dominanta Kutné Hory.
Chrám sv. Barbory - dominanta Kutné Hory. | Foto: Aktuálně.cz
 
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

  

Ústavní soud rozhodne o Kinského majetku

František Oldřich Kinský se už za čtrnáct dnů dozví verdikt Ústavního soudu, který bude rozhodovat o jeho nároku na majetek v obci Šlapanice u Kladna.

 
Obec Kokořín.
Obec Kokořín. | Foto: Josef Mašek

Stát má vrátit Kokořín, národní památku

Národní kulturní památka - hrad Kokořín - se má vrátit do rukou původních vlastníků. Rozhodl o tom dnes Okresní soud v Mělníku.

 

Salm nebyl občanem, trvá na svém vnitro

Ministerstvo vnitra nepřiznalo ani podruhé československé občanství hraběti Hugo Salmovi. Úřad tak znovu ztížil cestu jeho potomků k dědictví.

 

Právě se děje

Další zprávy