Dožene finanční krize Island do náručí Evropské unie?

Dominik Jandl
21. 10. 2008 17:20
Raději kvóty než další krizi, zní z ostrova
Vidina Islandu jako člena EU je stále reálnější
Vidina Islandu jako člena EU je stále reálnější | Foto: Pavla Hejlová, Aktuálně.cz

Reykjavík - Island v Evropské unii? Do nedávna ještě čirá utopie srovnatelná s vidinou vstupu Švýcarska.

Finanční krize je však mocným hybatelem nejen na burzovních trzích a v bankovních sektorech, ale rovněž na poli politickém, jak se ostatně v jejím průběhu několikrát ukázalo.

Možnost přístupu Islandu k "sedmadvacítce" je však díky krizi stále pravděpodobnější, což potvrzují i vyjádření eurokomisaře pro rozšíření Olliho Rehna z poslední doby a stejně tak i mnohých islandských politiků.

Naposledy "možnost rychlého přijetí" Islandu do EU Rehn zmínil v pondělí v rozhovoru pro agenturu AFP. "Island je evropskou a demokratickou zemí, která je nedílnou součástí evropského hospodářského prostoru," řekl Rehn.

Podle rakouského deníku Der Standard to není poprvé, co se tento měsíc eurokomisař o rychlém přístupu Islandu zmínil.

V rozhovoru pro záhřebský deník Jutarnji list řekl, že se Chorvatsko stane 28. členem unie, "pokud nás nepřekvapí Island a nepodá rychle žádost o členství".

Kvóty na ryby? Pořád lepší než další krize

V rozhovoru Rehn uvedl, že dvě islandské vládní strany se ke vstupu do EU staví pozitivně již delší dobu, "třetí o něm vede debatu".

Pobočka jedné ze zkrachovalých islandských bank
Pobočka jedné ze zkrachovalých islandských bank | Foto: Reuters

Do příchodu krize ale vláda v Reykjavíku o žádosti o členství nijak vážněji neuvažovala. A to hlavně z toho důvodu, že se místní rybáři obávají různých omezení, která by z Bruselu přicházela, hlavně pak samotných kvót pro lov ryb.

I ministr pro rybolov Einar Gudfinnsson, doposud zapřisáhlý odpůrce členství, v minulém týdnu poprvé uvedl, že by se o vstupu mělo začít přemýšlet.

"Není to žádné tajemství, že jsem byl proti členství. Při současných turbulencích ale musíme zvážit všechny možnosti," citoval Der Standard vyjádření Gudfinnssona z minulého týdne.

Jedním z hlavních důvodů, proč by chtěl Island vstoupit do EU, je přijetí eura. Kurz tamní koruny totiž dlouhodobě klesá a v současnosti se pohybuje na rekordně nízké úrovni.

Posunou se břehy EU dále do Atlantiku?
Posunou se břehy EU dále do Atlantiku? | Foto: Marek Kubínek

Mnozí Islanďané, kteří si dříve pořídili půjčky či hypotéky v zahraničních měnách, protože tehdejší kurz byl velmi výhodný, tak po letech splácení dluží více než na začátku.

Tyto problémy tak převážily hlavní důvod, proč Island do EU zatím nevstoupil - rybářství. Odvětví totiž přináší do státní kasy asi třicetiprocentní část příjmů a zároveň vytváří asi 5 procent hrubého domácího produktu země.

Po vstupu do Evropské unie by se Island musel přizpůsobit unijním předpisům a zároveň by do svých teritoriálních vod musel pustit rybářské lodě z ostatních členských zemí.

 

Právě se děje

Další zprávy