reklama
 
 

Dost, řekl si slovenský magnát a založil protikorupční fond

11. 7. 2014 20:45
Upozorňování na úplatkářství hodlá podporovat spoluzakladatelem antivirové společnosti Eset Miroslav Trnka.

Bratislava - Jeden z nejbohatších Slováků Miroslav Trnka, který je spoluzakladatelem antivirové společnosti Eset, rozbíhá na Slovensku protikorupční nadaci.

Společně s dalším podnikatelem Michalem Bláhou chce podporovat ty, kdo poukážou na korupci. V zemi pod Tatrami je to první soukromý počin svého druhu.

V Česku už podobnou nadaci v minulosti založil finančník Karel Janeček.

"Naším cílem je co nejvíce omezit korupci a její devastující důsledky na kvalitu života a podnikání," uvedli zakladatelé slovenské nadace Zastavme korupci a spustili zvláštní webovou stránku pro oznamovatele.

V případě potřeby jim nadace slibuje právní a materiální pomoc.

Horší než v Česku

V loňském světovém žebříčku vnímání korupce ve veřejném sektoru, který sestavuje mezinárodní organizace Transparency International, skončilo Slovensko na 61. místě. Česko v hodnocení obstálo lépe.

"Obvyklá představa je, že za korupci může jen úzká skupinka lidí u moci. Živnou půdu jí vytváří něco jiného. Korupci se daří zejména v prostředí lhostejnosti velké části obyvatelstva," tvrdí nadace. Chce proto povzbudit Slováky při nahlašování úplatkářství Korupce prý obírá Slovensko o miliardu eur ročně (přibližně 27,5 miliardy korun), což by stačilo například na výstavbu dvaceti špičkových nemocnic.

Trnka v minulosti spolu s kolegy založil firmu Eset patřící mezi dvacítku nejziskovějších firem na Slovensku. Časopis Forbes loni odhadl hodnotu Trnkova majetku na 240 milionů eur (asi 6,6 miliardy korun).

autoři: ČTK, Zahraničí | 11. 7. 2014 20:45

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama