Dost, řekl si slovenský magnát a založil protikorupční fond

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 7. 2014 20:45
Upozorňování na úplatkářství hodlá podporovat spoluzakladatelem antivirové společnosti Eset Miroslav Trnka.
Miroslav Trnka.
Miroslav Trnka. | Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Jeden z nejbohatších Slováků Miroslav Trnka, který je spoluzakladatelem antivirové společnosti Eset, rozbíhá na Slovensku protikorupční nadaci.

Společně s dalším podnikatelem Michalem Bláhou chce podporovat ty, kdo poukážou na korupci. V zemi pod Tatrami je to první soukromý počin svého druhu.

V Česku už podobnou nadaci v minulosti založil finančník Karel Janeček.

"Naším cílem je co nejvíce omezit korupci a její devastující důsledky na kvalitu života a podnikání," uvedli zakladatelé slovenské nadace Zastavme korupci a spustili zvláštní webovou stránku pro oznamovatele.

V případě potřeby jim nadace slibuje právní a materiální pomoc.

Horší než v Česku

V loňském světovém žebříčku vnímání korupce ve veřejném sektoru, který sestavuje mezinárodní organizace Transparency International, skončilo Slovensko na 61. místě. Česko v hodnocení obstálo lépe.

"Obvyklá představa je, že za korupci může jen úzká skupinka lidí u moci. Živnou půdu jí vytváří něco jiného. Korupci se daří zejména v prostředí lhostejnosti velké části obyvatelstva," tvrdí nadace. Chce proto povzbudit Slováky při nahlašování úplatkářství Korupce prý obírá Slovensko o miliardu eur ročně (přibližně 27,5 miliardy korun), což by stačilo například na výstavbu dvaceti špičkových nemocnic.

Trnka v minulosti spolu s kolegy založil firmu Eset patřící mezi dvacítku nejziskovějších firem na Slovensku. Časopis Forbes loni odhadl hodnotu Trnkova majetku na 240 milionů eur (asi 6,6 miliardy korun).

 

Právě se děje

Další zprávy