Dost, řekl si slovenský magnát a založil protikorupční fond

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 7. 2014 20:45
Upozorňování na úplatkářství hodlá podporovat spoluzakladatelem antivirové společnosti Eset Miroslav Trnka.
Miroslav Trnka.
Miroslav Trnka. | Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Jeden z nejbohatších Slováků Miroslav Trnka, který je spoluzakladatelem antivirové společnosti Eset, rozbíhá na Slovensku protikorupční nadaci.

Společně s dalším podnikatelem Michalem Bláhou chce podporovat ty, kdo poukážou na korupci. V zemi pod Tatrami je to první soukromý počin svého druhu.

V Česku už podobnou nadaci v minulosti založil finančník Karel Janeček.

"Naším cílem je co nejvíce omezit korupci a její devastující důsledky na kvalitu života a podnikání," uvedli zakladatelé slovenské nadace Zastavme korupci a spustili zvláštní webovou stránku pro oznamovatele.

V případě potřeby jim nadace slibuje právní a materiální pomoc.

Horší než v Česku

V loňském světovém žebříčku vnímání korupce ve veřejném sektoru, který sestavuje mezinárodní organizace Transparency International, skončilo Slovensko na 61. místě. Česko v hodnocení obstálo lépe.

"Obvyklá představa je, že za korupci může jen úzká skupinka lidí u moci. Živnou půdu jí vytváří něco jiného. Korupci se daří zejména v prostředí lhostejnosti velké části obyvatelstva," tvrdí nadace. Chce proto povzbudit Slováky při nahlašování úplatkářství Korupce prý obírá Slovensko o miliardu eur ročně (přibližně 27,5 miliardy korun), což by stačilo například na výstavbu dvaceti špičkových nemocnic.

Trnka v minulosti spolu s kolegy založil firmu Eset patřící mezi dvacítku nejziskovějších firem na Slovensku. Časopis Forbes loni odhadl hodnotu Trnkova majetku na 240 milionů eur (asi 6,6 miliardy korun).

 

Právě se děje

před 2 minutami

Hotely a kempy ubytovaly v 1. čtvrtletí meziročně o 91 procent méně hostů

V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v 1. čtvrtletí ubytovalo 282 000 lidí, meziročně o 91,1 procenta méně. Kvůli koronaviru ubylo i noclehů, a to o 88,2 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž na Novém Zélandu pobodal nožem lidi v supermarketu, pět osob je zraněných

Pět zraněných si vyžádal dnešní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy, svědčící o tom, že by šlo o terorismus.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními. O jejich stavu zatím nejsou podle AP podrobnější zprávy. Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Někteří zákazníci se ale pokusili útočníka zadržet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy