Dost bylo škrtů, musíme podpořit růst, shodla se G8

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 5. 2012 13:19
Na summitu G8 zvítězil postoj USA a Francie, Británie a Německo byly pro škrty
Barack Obama po summitu G8.
Barack Obama po summitu G8. | Foto: Reuters

Camp David - Světové mocnosti se shodly, že ze všeho nejdůležitější je teď soustředit se na vytváření pracovních míst a podporu hospodářského růstu.

Přes přetrvávající záchvěvy krize se to v Evropě i zbytku světa daří, je ale třeba vydržet.

Po skončení summitu osmi ekonomicky nejvyspělejší zemí světa (G8)  tak shrnul závěry jednání v Camp Davidu americký prezident Barack Obama a dodal, že si je jistý, že Evropa probíhající krizi zvládne, tak jako se podařilo Spojeným státům.

"Všichni lídři se tady shodli, že se tvorba pracovních míst a podpora růstu musí stát naší naprostou prioritou ," cituje BBC šéfa Bílého domu.

Závěrem ale Obama připustil, že jsou potíže sjednocené Evropy komplikovanější, než ty, jež museli řešit za oceánem.

Krom potíží starého kontinentu političtí představitelé Kanady, Velké Británie, Japonska, Ruska, Francie, Itálie a Německa řešili také situaci v Afghánistánu a v Iráku, hrozby přicházející z KLDR a Íránu i energetickou strategii.

Varování pro Írán

V závěrečném komuniké země G8 rovněž varovali Teherán, že zneužívání jaderné energie k vývoji jaderné zbraně je nepřijatelné.
Sankce včetně omezení nákupu íránské ropy, které mají v plném rozsahu vstoupit v platnost během několika týdnů, chtějí mocnosti v případě potřeby kompenzovat prostřednictvím Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Shodu mezi Ruskem a Západem se naopak nepodařilo nalézt v otázce vývoje v Sýrii.

Účastníci summitu se dále shodli na další podpoře mírového plánu pro Sýrii, který vypracoval bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan. Rusko se ale postavilo proti pokusům o podporu povstalců a potrestání režimu prezidenta Bašára Asada. Ruský prezidentský poradce Michail Margelov prohlásil, že syrský problém je třeba řešit "pinzetou, nikoli sekyrou".

USA se podle informovaných zdrojů na summitu snažily dosáhnout jednoty alespoň s ostatními účastníky schůzky a dojednat s nimi způsob, jak se Asada zbavit. Cílem prý bylo přesvědčit premiéra Dmitrije Medveděva o tom, že ostatní státy G8 jsou připraveny řešit syrský problém i bez Ruska.

V dřívějším komuniké už G8 z letního sídla amerického prezidenta v Camp Davidu vzkázala, že se zavázala k podpoře růstu, rozpočtové zodpovědnosti, a že Řecko v měnové unii zůstane.

Podle reportéra BBC Paula Adamse, který jednání v marylandském Camp Davidu sledoval, Obamovo prohlášení svědčí o tom, že zvítězil postoj USA a Francie, tedy zemí, které preferují hospodářské stimuly, před přísnými škrty. Tvrdá úsporná opatření prosazují především Německo a Velká Británie.

Německá kancléřka Angela Merkelová po jednání uvedla, že "potřebujeme obojí - fiskální disciplínu a zároveň snahu o hospodářský růst". Tvrdila také, že mezi Francií a Německem nejsou ohledně podpory růstu a omezení dluhů žádné spory.

 

Právě se děje

Další zprávy