Dorazí 300 tun léků z Ruska, oznámil Maduro. Americkou pomoc označil za "past"

ČTK ČTK
19. 2. 2019 7:22
Venezuelský prezident Nicolás Maduro v televizi ohlásil nadcházející dodávku stovek tun léků, zaslaných z Ruska. "Ve středu legálně dorazí 300 tun humanitární pomoci z Ruska," prohlásil Maduro s tím, že půjde o "velmi drahé" léky, za které venezuelská vláda "důstojně zaplatí".
Humanitární pomoc pro Venezuelu dorazila na kolumbijskou hranici.
Humanitární pomoc pro Venezuelu dorazila na kolumbijskou hranici. | Foto: Reuters

Současně znovu odmítl vpustit do strádající země americkou humanitární pomoc a léky, jak se domáhá opozice. Podle něj jde o "politickou show" a "past", nastraženou na žádost opozičního předsedy parlamentu Juana Guaidóa, kterého jako dočasného prezidenta podle agentury AFP uznala padesátka zemí světa.

Guaidó již dříve prohlásil, že bez humanitární pomoci hrozí v bídou sužované Venezuele smrt až 300 000 lidí.

Madurův režim se snaží zabránit tomu, aby opozice dostala do země potraviny a léky, které zejména Spojené státy dopravují na hranici sousední Kolumbie.

Caracas v pondělí oznámil, že hodlá distribuovat vlastní humanitární pomoc pro chudé Kolumbijce, a také posiluje přítomnost vojáků u hranice s Kolumbií.

Pomoc nepotřebujeme, tvrdí Maduro

Autoritářský prezident Maduro tvrdí, že Venezuelané humanitární dodávky ze zahraničí nepotřebují a označuje organizaci pomoci za opoziční show. Tvrdí také, že dodávky humanitární pomoci mají předcházet vojenské intervenci Spojených států ve Venezuele. Madura jako prezidenta stále uznává řada států, včetně Ruska, Číny nebo Turecka.

Guaidó, který je od ledna předsedou venezuelského parlamentu, se prohlásil prozatímním prezidentem během demonstrací 23. ledna. Učinil tak poté, co parlament označil za nelegitimní nový prezidentský mandát Nicoláse Madura s tím, že vzešel z nesvobodných voleb. Guaidóa uznaly za hlavu Venezuely USA i další americké země, posléze se přidaly i státy evropské a další.

Opozice ale nyní potřebuje hlavně dostat na svou stranu armádu. Na vojáky znovu apeloval americký prezident Donald Trump, aby se přidali na stranu opozice. V opačném případě je prý nečeká "žádná budoucnost, žádné východisko" a "ztratí vše".

Guaidó svolal na nadcházející sobotu demonstrace po celé zemi, které mají tlačit na armádu, aby do Venezuely pomoc vpustila.

Země čelí nejhorší politické a hospodářské krizi ve své historii, vyznačující se hyperinflací a nedostatkem základních potřeb.

Agentura TASS připomněla, že minulý týden do Venezuely bylo dopraveno více než 60 kontejnerů s 933 tunami léků z ciziny, hlavně z Číny a také z Kuby. Maduro dnes ohlásil, že v příštích dnech budou ohlášeny dodávky dalších léků či surovin potřebných pro jejích výrobu.

Video: Venezuelská armáda zablokovala most na hranicích s Kolumbií. Brání průjezdu aut s humanitární pomocí.

Venezuelská armáda zablokovala most na hranicích s Kolumbií. Brání průjezdu aut s humanitární pomocí. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy