Život na tenké hraně
- Narozen: 29. května 1928
- Kariéra jako "doktor smrt": Své služby lékařského konzultanta pro "otázku smrti" inzeruje v detroitských novinách v roce 1987. Mezi roky 1990-1998 pomáhá odejít na věčnost více jak 130 svým pacientům. Ve všech případech tito lidé učinili svůj poslední krok sami a sebevraždu spáchali vlastní rukou. Kevorkian je většinou připojil k přístroji, který sám sestrojil. Pacienti poté jen stiskli tlačítko a do těla se jim dostala smrtící látka připravená jejich doktorem.
- Problémy se zákonem: Během své kariéry absolvoval celou řadu soudních procesů vedených proti své osobě. Ve všech předcházejících případech, kromě toho s Thomasem Youkem byl osvobozen.
- Veřejnost měl na své straně: Po celou dobu při něm stály sympatie veřejnosti. Podle deníku Washington Post si v listopadu 1998 jen 19 % občanů USA myslelo, že by měl být Kevorkian obžalován z vraždy. Podle ankety časopisu Time 60 % čtenářů zastává názor, že by asistované sebevraždy pro těžce nemocné pacienty měly byt legální. Zdroj: Otevřená encyklopedie Wikipedie
Detroit - Úřady amerického státu Michigan, kde si "Doktor Smrt" odpykává trest, se rozhodly Kevorkiana propustit při prvním možném termínu. Při pro něj nejhorším scénáři si přitom mohl ve vězení odsedět ještě dalších sedmnáct let.
Podle mluvčího michiganské vězeňské správy Kevorkian uznal, že porušil během své osmileté "kampaně" za legalizaci asistované sebevraždy zákon.
"Prohlásil, že se nedopustí ničeho, co by ho znovu poslalo za mříže. Vězení podle jeho slov není místem k životu," uvedl Russ Marlan.
Podmínky, za nichž bude Kevorkian propuštěn, mu nedovolí, aby někomu k ukončení života znovu pomohl. Může však o věci volně a svobodně hovořit.
Všichni máme právo na smrt
A právě do toho se Kevorkian po osmi letech strávených v cele Lakelandského nápravného zařízení, asi 120 kilometrů jihozápadně od Detroitu, hodlá pustit. O své existenci na svobodě má jasnou představu: Chce se věnovat psaní a přednášet.
"Myslíte si, že hodlám poslouchat zákony? Jste blázni. Každý má právo zemřít," říkal ještě v roce 1998 krátce před svým obviněním z otravy dvaapadesátiletého Thomase Youka.
Přes deset let vedl kampaň za legalizaci asistované sebevraždy a hájil právo lidí na vlastní smrt. Dnes je z něj nemocný starý muž, trpící mimo jiné hepatitidou typu A a cukrovkou.
Pomohl jsem určitě víc jak 130 lidem
Doktor, který podle svých slov asistoval u dobrovolné smrti minimálně 130 pacientů, už ale od svých radikálních názorů ustoupil.
Žádné námitky k jeho propuštění neměl ani oaklandský státní zástupce David Gorcyca, který se před osmi lety postaral o poslání Kevorkiana za mříže.
"Očekávám, že bude jednat v souladu se svým slibem a nehodlá se už účastnit žádné asistované sebevraždy ani nikomu radit s jejím provedením," uvedl Gorcyca.
Smrt vám sluší
Kevorkian byl odsouzen v USA za vraždu druhého stupně v dubnu 1999 poté, co sám poskytl televizní stanici CBS záznam, na němž bylo zachyceno, jak pomáhal zemřít dvaapadesátiletému Thomasi Yokovi.
Yokovi, trpícímu vážnou nervovou chorobou a připoutanému na invalidní vozík, Kevorkian podal celkem tři injekce.
První z nich jej uspala, další navodila zklidnění svalů a třetí obsahovala chlorid draselný. Po zákroku muž zemřel.
Kevorkian chtěl tímto krokem vyprovokovat soudní proces, jenž by právně vyřešil problém eutanázie. Bylo to poprvé, co sám vpravil pacientovi smrtící injekci, avšak u následného soudu neuspěl.