Vídeň / Washington - Americký prezident Barack Obama vzkázal Íráncům, že stále věří v možnost dohody o íránském jaderném programu. Rozhovory o něm skončily ve středu a budou pokračovat v dubnu.
Podle EU zůstávají mezi účastníky stále velké neshody a podobně Rusko tvrdí, že bude zapotřebí vyřešit mnoho problémů. Jen Írán hodnotí poslední kolo jednání jako velmi úspěšné.
Obama chce konkrétní opatření
Obama v poselství Íráncům k perskému Novému roku řekl, že si o rozhovorech nedělá iluze. "Bude to obtížné. Ale věřím v diplomacii, protože to je podle mě základ praktického řešení. Máme šanci dospět k dohodě, jestliže Írán přistoupí ke konkrétním a ověřitelným opatřením a přesvědčí svět, že je jeho program výhradně mírový," konstatoval.
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf prohlásil, že "co do porozumění a srozumitelnosti to bylo mimořádně prospěšné a konstruktivní jednání".
Cílem rozhovorů je konečná dohoda, která skoncuje s podezřením ohledně vojenského charakteru íránského jaderného programu. Íránu jde o zrušení sankcí, jimž čelí mnoho let. Loni v listopadu přistoupil po letech neúspěšných jednání na provizorní dohodu, jejíž platnost vyprší v červenci. Zaríf si myslí, že se do té doby podaří shodnout na definitivním režimu.
EU zatím vyjednáván vidí pesimisticky
S Íránem vyjednává šest velmocí - USA, Rusko, Čína, Francie, Velká Británie a Německo - a jednání koordinuje šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová. Její zástupkyně Helga Schmidová ve čtvrtek poslala krátký vzkaz vysokému přestaviteli EU s pesimistickým obsahem. Zdůrazňuje v něm, že názorové rozdíly v mnoha bodech zůstávají velmi hluboké.
"Jsme teprve na počátku rozhovorů o konečné dohodě a před námi je mnoho práce. V některých bodech se názory široce liší. Máme ale dojem, že íránským vyjednávačům jde o to, aby se k dohodě dospělo do šesti měsíců," napsala Schmidová.
Podmínky dočasné dohody se začaly uplatňovat 20. ledna a vyprší 20. července. Další kolo rozhovorů se má konat od 7. do 9. dubna.
Ruský vyjednávač Sergej Rjabkov řekl, že očekává četné problémy. Prohlásil, že se musí pokračovat na základě toho, co se dohodlo loni v listopadu. Írán podle něj vznáší nepřiměřené požadavky na obohacování uranu, což je technologie použitelná pro vojenské i civilní účely. "V tomto bodě se názorově velmi rozcházíme," řekl Rjabkov.
Ruský vyjednávač už ve středu pohrozil změnou postoje Moskvy v íránských rozhovorech kvůli sankcím, jež USA a EU zavádějí kvůli Ukrajině proti Rusku. Řekl, že Rusko nechce použít tyto mezinárodní rozhovory k soupeření se Západem, ale možná to bude muset udělat.
Írán se vyhýbá přeměně obohaceného uranu
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která má za úkol ověřovat dohodu o omezení íránského jaderného programu, ve své nové zprávě uvádí, že Teherán zatím své závazky plní.
Od ledna, kdy dohoda s velmocemi vstoupila v platnost, v zemi nedochází k obohacování uranu na dvacet procent, píše se v dokumentu. Írán také snižuje zásoby uranu již dříve obohaceného na dvacet procent.
Země se nicméně zavázala i k tomu, že přemění již existující zásoby obohaceného uranu na neškodný oxid uranu, k čemuž ale podle MAAE zatím nedochází.