Jednání s Íránem o jádru pokračují, vznikla nová dohoda

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2014 14:55
Země se s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii dohodla na sedmi nových bodech.
Foto: Aktuálně.cz

Teherán - Írán se dohodl po dvoudenním jednání s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) na sedmi nových bodech spolupráce v oblasti jaderného programu. S odvoláním na oficiální íránské zdroje o tom informovala agentura AFP.

Íránský zástupce při MAAE Rezá Nadžafí rozhovory označil za technické a přínosné. "Dohodli jsme se na sedmi akčních bodech, které splníme do 15. května," řekl.

Mluvčí íránské agentury pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí později řekl agentuře ISNA, že nová dohoda nezahrnuje inspekci Parčínu.

Právě toto pracoviště je ale pro MAAE stěžejní. Západní rozvědky mají podezření, že se tam provádějí experimenty související s vývojem jaderných hlavic. Írán to popírá a vstup inspektorům MAAE nepovoluje s odůvodněním, že jde o výhradně vojenský objekt, na nějž se požadavek inspekcí MAAE nevztahuje.

Nové íránské vedení je otevřenější než to předchozí a dohodlo se na rozšíření spolupráce s MAAE už loni v listopadu. MAAE chce získal lepší přístup k íránským jaderným provozům, aby byla schopná jasně odpovědět na otázku, jestli íránské aktivity nemohou sloužit k vývoji atomové bomby. Toto podezření má několik zemí.

Listopadová dohoda předpokládala, že se inspektoři dostanou do některých provozů, jako je těžkovodní reaktor v Aráku nebo uranový důl Gačín na jihu Íránu. Obě tato zařízení inspektoři viděli, dohoda byla ale šestibodová a o splnění zbylých bodů zatím informace zveřejněny nebyly.

Tématem nynějších rozhovorů měly být otázky spojené s jádrem sporů kolem íránského programu. MAAE chce objasnit, zda se Írán nezabýval vývojem atomové bomby v minulosti, a pokud ano, zda tento program zastavil. Teherán trvale popírá zbrojní účely svého programu a trvá na tom, že jsou výhradně mírové.

 

Právě se děje

Další zprávy