Kyjev - Dohoda o přidružení Ukrajiny k Evropské unii a o volném obchodu možná skončí fiaskem. Plánovaný podpis 29. listopadu na summitu ve Vilniusu je ohrožen.
Vládní a opoziční poslanci se v parlamentu nedokázali dohodnout na znění zákona, který by umožnil vězněné expremiérce Juliji Tymošenkové odejít do Německa na léčení.
Propuštění Tymošenkové je podmínkou Bruselu k uzavření asociační dohody.
Navíc skupina vlivných ukrajinských podnikatelů a průmyslníků vyzvala prezidenta Viktora Janukovyče, aby podpis dohody s Evropskou unií o rok odložil, protože Ukrajinu jinak těžce postihne očekávané omezení dovozu jejích výrobků do Ruska.
O víkendu Janukovyč jednal v Soči s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na schůzce, která nebyla dopředu oznámena.
Opozice se domnívá, že Janukovyč kvůli ruskému tlaku dohodu s Unií 29. listopadu nakonec nepodepíše.
Moskva opakovaně pohrozila Ukrajině, že její integrace do Evropské unie bude znamenat omezení obchodu s Ruskem.
"Průmyslníci a podnikatelé se obrátili na vládu s tím, že se obávají negativních tendencí. Jsou nervózní ze situace, která vzniká v obchodování s Ruskem," řekl k tomu premiér Mykola Azarov.
Někteří poslanci za vládní Janukovyčovu Stranu regionů rovněž uvedli, že by bylo nejlepší podpis asociační dohody s EU o rok odložit. V zájmu ukrajinské ekonomiky.
Opoziční strany jsou pro podpis. Předseda strany Vlast Arsenij Jaceňuk oznámil, že nechá prověřit, zda se Janukovyč utajeným setkáním s Putinem nedopustil vlastizrady.
Putin slíbil, že když Ukrajina odmítne dohodu s EU, Rusko má pro ni připraveny miliardové dohody a výhodnou spolupráci.Na 24. listopad opozice svolává do Kyjeva masovou demonstraci na podporu evropské integrace Ukrajiny.
Janukovyč byl původně považován za proruského politika, ale po svém zvolení prezidentem v roce 2010 označil volný obchod s EU za svoji prioritu. Měl v tom podporu i velkých průmyslových oligarchů z východu země, kde je jinak obyvatelstvo méně nakloněno vstupu do EU než lidé v Kyjevě a na západě země.
V úterý prezident vzkázal zástupcům průmyslu a byznysu, že jejich obavy z ohrožení obchodu s Ruskem a Kazachstánem bere vážně. "Pečlivě si přečtu vaše návrhy. Sdílím vaše obavy ze situace v zemi," uvedl.
Proevropská opozice, ke které se řadí také strana Udar boxera Vitalije Klička, žádá Brusel, aby i v případě Janukovyčovy "zpátečky" a odkladu dohody neházel Ukrajinu přes palubu.
Tymošenková v úterý také vyzvala EU k uzavření dohody za každých okolností. Tedy i tehdy, když ona sama zůstane ve vězení. Zmocněnci EU pro Ukrajinu - polský exprezident Aleksander Kwaśniewski a bývalý předseda Evropského parlamentu Pat Cox - vypracují hodnotící zprávu, která doporučí, či nedoporučí podpis dohody.
Kwaśniewski ve středu oznámil, že ukrajinští poslanci mají na dohodu o osudu Tymošenkové další týden. Rozhodnout musejí do 19. listopadu.