Češi spustili Facebook pro chytré, nový názorový portál

Roman Gazdík
3. 3. 2010 15:53
Chtějí, aby se WorldOpinion stal intelektuálním Facebookem
Měli by mít homosexuálové právo na uzavření sňatku?
Měli by mít homosexuálové právo na uzavření sňatku? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Internet svět sice více a více zmenšuje, lidé z jednoho kouta zeměkoule však mají stále jen mlhavou představu o tom, jaké názory mají jejich protinožci jinde. A to i třeba na problémy, které se dotýkají všech.

Když nehovoříme místním jazykem, můžeme se uchýlit jen k lokálním médiím vycházejícím v angličtině (jako je např. Prague Post), nebo ke globálním průzkumům. Tam se ovšem stále dokola točí stejné - většinou velké - země, ve východní Evropě to bývá většinou Polsko, Česká republika jen málokdy.

Intelektuální Facebook

Tuto mezeru na intelektuálním poli by rád zaplnil nový internetový diskusní server WorldOpinion (Názor světa), který před týdnem na adrese http://www.worldopinion.eu/ spustila skupina českých nadšenců.

Jejich cílem je - podobně jako to dělá například Facebook - vytvořit celosvětovou sociální síť. V tomto případě, ale takovou, na níž by lidé hlasovali a diskutovali o otázkách i problémech, které se ve větší nebo menší míře dotýkají většiny obyvatel naší planety.

V současné době tak lze na serveru například hlasovat a debatovat o tom, jestli jsme sledovali olympiádu, zda jsme spokojeni se situací v naší zemi, jestli se bojíme prasečí chřipky, nebo zda bychom se obešli bez mobilního telefonu.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

„Naším plánem je vytvořit platformu pro sdílení a konfrontaci názorů ve světovém měřítku," říká Adam Bičiště, CEO společnosti Wavevision zabývající se vývojem a správou internetových aplikací, která za projektem stojí. „Chceme umožnit lidem, aby se mohli vyjadřovat ke globálním otázkám a aby spolu mohli debatovat o problémech, které se týkají všech," dodává.

Idea prý původně vznikla ve velmi prozaickém prostředí - hospodě.

„Blížili se tehdy volby amerického prezidenta a my jsme se bavili o tom, které země by uvítaly zvolení Obamy a které McCaina," říká druhý ze spoluzakladatelů, projektový manažer Adam Novák. „Zjistili jsme, že odpovědi na tyto otázky v podstatě neexistují a pokud ano, tak jen jednorázově, a nebo se za ně platí. V tu chvíli nám vyvstala myšlenka takovéhoto komplexního webového portálu tvořeného světovou veřejností s výsledky určenými primárně pro ni samotnou."

Zatím stovky uživatelů

Výsledky anket je možné sledovat na celosvětové interaktivní mapě a stránka je dále dělí podle kontinentů, zemí, genderu, věku, vzdělání a náboženství. Zatím se však jedná spíše o hudbu budoucnosti.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Například u nejklikatější otázky "Měli by mít homosexuálové právo na sňatek?" hlasovalo po týdnu provozu stránky celkem 441 lidí a z toho bylo 228 z České republiky. Hlasovat mohou, a to pouze "ano" a "ne", zaregistrovaní i nezaregistrovaní uživatelé.

Na stránce zatím hlasovalo okolo dvou tisícovek lidí, z České republiky je jich přibližně polovina. Ze světa přicházejí zatím zejména skrze reklamu umisťovanou na Facebooku, která nyní funguje v přibližně dvaceti zemích.

Foto: Aktuálně.cz

„Hlavním způsobem, jak chceme informace o serveru k uživatelům dostat, je sám internet," říká v Praze žijící Kolumbijka Sandra Alfaro-Vitovcová, která se stará o propagaci iniciativy. „Založili jsme tak skupinu na Facebooku, účet na Twitteru, dali jsme video na YouTube a naše odkazy na stránky Delicious a Dig it, kde lidé sdílejí své oblíbené internetové linky."

Jak je přimět k návratu?

Server registruje hlasy zaregistrovaných i nezaregistrovaných uživatelů. Nezaregistrovaného hlasujícího s jeho svolením zařadí do země, odkud pochází jeho IP adresa, zaregistrovaný si zvolí národnost sám.

Podle Bičištěho, kterému je stejně jako Novákovi 20 let, zakladatelé stránky v budoucnu počítají se zvýšením bezpečnostních opatření skrze potvrzení registrace emailem. Přiznávají však, že uživatele, kteří by se schválně registrovali do špatných zemí, ovlivnit nemohou.

„Všechny ankety na internetu ale mají určitou vyšší statistickou odchylku, než průzkumy provedené zavedenými agenturami. To je daň, kterou je nutné zaplatit," říká Bičiště.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Hlavním problémem, který ale s čtveřicí svých kolegů nyní řeší, je, jak získat dostatečný počet globálních zájemců a jak je na serveru udržet.

„Zjistili jsme, že většina několikrát zahlasuje a pak odejde a už se nevrátí. Přemýšlíme o nějakém knoflíku „read about", který by umožňoval, aby si o diskutovaných problémech přečetli v různých médiích," tvrdí Bičiště.

Další jazyky

Připravuje se rovněž francouzská a španělská verze a tematické profily různých zemí podle toho, co si v nich lidé myslí o jednotlivých problémech. V okamžiku, kdy začne být počet a globální rozložení návštěvníků serveru dostatečně reprezentativní, chtějí autoři začít spolupracovat s mediálními weby.

Lidé čtoucí zprávy na svém oblíbeném serveru by se tak skrze něj mohli dostat na stránku worldopinion, kde by o něm dále hlasovali a debatovali. Jinou možností podle Bičištěho je, že by byl hlasovací box přímo na webových stránkách internetového zpravodajství.

Službou pro média by zase byla snadno přístupná globální informační databáze názorů na různé problémy, kterou nyní postrádají.

Už nyní poskytuje server alespoň určitou orientaci, a to v případě České republiky. Pokud přijmeme předpoklad, že na internetu se pohybují zejména mladí, vidíme, že nastupující generace není tak liberální, jak se o ní často tvrdí. 

Zda mají homosexuálové právo na sňatek, hlasovalo na WorldOpinion 228 Čechů. Devětašedesát procent se vyslovilo pro a jednatřicet proti. 

 

Právě se děje

Další zprávy