Jedním z nich je padesátiletý Oriol Junqueras, který léta patří mezi nejviditelnější katalánské politiky. Nyní je hlavním obviněným v "procesu století", jak označují španělská média soud s bývalými členy katalánského vedení. Za vzpouru mu hrozí až 25 let vězení.
Lídr Republikánské levice Katalánska (ERC) se přesto postavil do čela stranické kandidátky a předvolební kampaň vedl z vězení. A uspěl.
Není ale jediný. Za ERC se do senátu dostal Raul Romeva, který měl v bývalé regionální vládě na starosti zahraniční vztahy.
1.000.000 de gràcies!
— Oriol Junqueras 🎗️ (@junqueras) April 28, 2019
Další tři separatisté ve vazbě pak byli zvolení za uskupení Junts Per Catalunya (Společně pro Katalánsko). Jsou to aktivista Jordi Sánchez, někdejší mluvčí katalánské vlády Jordi Turull a bývalý regionální ministr pro místní rozvoj Josep Rull.
Nyní není jasné, co se s nově zvolenými poslanci stane. Španělský deník El Periódico uvádí, že Nejvyšší soud jim povolí vyjít krátce z vězení, aby se oficiálně mohli ujmout svých funkcí poslanců a senátora.
Otázkou ale je, zda tyto posty budou opravdu moci vykonávat. Očekává se, že soud jejich mandáty zřejmě dočasně pozastaví.
Španělský trestný zákoník totiž říká, že u lidí souzených za terorismus nebo právě vzpouru musí dojít k pozastavení jejich veřejných funkcí.
Klíčový hráč?
Ve španělských volbách ERC a Junts Per Catalunya dohromady získaly celkem 22 křesel v 350členném Kongresu poslanců. Díky tomu možná sehrají klíčovou roli při sestavování nové španělské vlády.
Ve volbách sice zvítězil socialista Pedro Sánchez, nedostal ale většinu v parlamentu. Proto musí hledat partnery, kteří jeho budoucí vládu podpoří.
Mezitím ale dál probíhá soud se zvoleným Junquerasem a dalšími obviněnými. U soudu se detailně probírají okolnosti kolem referenda o nezávislosti Katalánska.
487.240 Gràcies!!! @JuntsxCat serem dignes del vostre mandat. El primer que he fet a le 6'45 quan he sortit de la cel·la ha estat felicitar @junqueras. 22 escons són un èxit de país. La veu de l'1 O serà més forta que mai. No el malmetrem! I una abraçada a @Front_Republica pic.twitter.com/66wr39Ic5x
— Jordi Sànchez (@jordialapreso) April 29, 2019
Tehdejší katalánský regionální kabinet vedený separatistou Carlesem Puigdemontem se na podzim 2017 rozhodl uspořádat referendum o nezávislosti regionu.
Španělská vláda v čele s lidovcem Marianem Rajoyem se hlasování pokusila zastavit s pomocí Ústavního soudu, který je označil na protiústavní a zakázal ho. Ani to ale Katalánce nezastrašilo. Nakonec proti referendu zasáhla španělská policie. Puigdemont utekl do Belgie, kde pobývá dodnes.